Реклама / Ads
13| 5166 |09.05.2021 АКТУАЛНО

Иво Христов: Неудобната за Европа истина е, че хитлерофашизмът бе съкрушен на Източния фронт

.
Двата празника – Денят на Европа и Денят на победата – се противопоставят от манипулаторитe, които искат да изтрият паметта за победата над хитлерофашизма, да представят Втората световна война като сблъсък на две диктатури, в който побеждава някаква абстрактна Европа. Истината е, че без Деня на победата нямаше да има Ден на Европа или той щеше да е Ден на триуфмиралото хилтеристко мракобесие. Неудобната истина е, че хитлерофашизмът бе съкрушен на Източния фронт с решаващата роля на Съветската армия и на комунистическия Съветски съюз.
 

Това заяви в интервю за агенция „Фокус“ Иво Христов, член на Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент.

 

По думите му, много от мъчениците в битката срещу фашизма са комунисти – във Франция, в България и другаде.

 

„Който оспорва тази истина, може да прочете мемоарите на хитлеристките генерали и на обикновените войници. Те най-добре знаят кой ги е сломил. Впрочем, знаете, че един от големите герои на белгийската съпротива срещу фашизма, е българин - Тодор Ангелов. Той е интербригадист и герой на белгийската съпротива. Това е неудобната истина, която в последните години не се изрича“, каза още евродепутатът.

 

„Тревожното в днешна Европа е, че повтаря грешките от миналото“, смята Иво Христов.

 

„Мирът и просперитетът на следвоенна Европа почиват на антифашисткия консенсус. Леви и десни след войната погребват фашизма и се отричат от цялото му наследство. Никога повече расови теории, никога повече милитаризъм, националистическа пропаганда, ксенофобия. За съжаление, в ход е историческа ревизия на Втората световна война. С нея се възраждат национализмите в някои страни, включително в България. У нас, например, се поставя под въпрос самото наличие на фашизма в националната история. Антифашистката съпротива се вулгаризира и се дискредитира целенасочено. Размива се оценката за добро или зло. Континентът, както виждаме, отново се милитализира на Изток и на Запад, което крие много рискове. Социалната и икономическата криза след пандемията,  също както борсовите кризи от 20-те, лесно може да прерасне в претенции за исторически реванш на много места и това е опасно“, каза Иво Христов.

 

На въпрос дали Европейският съюз е по-обединен или по-разединен след пандемията от коронавирус, евродепутатът отговори: „Пандемията свари и света, и Европа неподготвени. Рисковете от разделение нарастват, тъй като пандемията събуди националните егоизми. Тя показа липсата на адекватни структури и методи на ниво ЕС за справяне с глобални кризи, но Съюзът е единственият спасителен пояс в тези разредени води на кризата. Сами не бихме оцелели. Надявам се спасителният план да даде бързи резултати. Да бъде най-вече употребен по най-добрия начин у нас. Парите да не потънат някъде, да отидат у нуждаещите се.“

 

Иво Христов коментира и темата как Европа гледа на процесите в България предвид краткия живот на 45-ия парламент и липсата на редовно правителство.

 

„Още преди месеци в своя резолюция Европейският парламент се произнесе много критично за състоянието на върховенството на закона, за корупцията, за медийната свобода в България. Подозирам, че посолствата са в шок от парламентарните дебати и скорошните разкрития, от скандалите в парламентарната комисия, която разследва управлението от последните години. Със сигурност ГЕРБ вече не може да разчита на безусловна подкрепа от Брюксел. За съжаление, това осъзнаване идва твърде късно, защото Брюксел също носи своята отговорност за политическия чадър над режима на Борисов, който днес се разпада.“

 

На въпрос дали след 14 години членство на България в Европейския съюз българите са станали повече европейци, евродепутатът отговори: „Някои станаха, други не. Свободното движение позволи на много българи да живеят известно време в други страни, да работят и прихванат от тамошната трудова етика. В самата България в много отношения се върнахме към 1989 г. щом отново говорим за свобода на словото, за демокрация и честни избори, за върховенство на закона. Всички тези понятия са предусловия за влизането в ЕС. Сега се оказва, че у нас са драматичен проблем.“

 

„Нека това бъде ден за памет и ден за почит към всички невинни жертви, към всички достойни люде, защитили хуманизма и цивилизацията в битката с мракобесието и ден за единение около демократичните и хуманистичните ценности, които са в основата на европейската цивилизация и които надживяха Втората световна война и тоталитарните режими“, каза още Христов. 

 

 

За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП:

https://www.socialistsanddemocrats.eu/


.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 18| 10315 |05.04.2021 Гамизов: Събудихме се в друга България, но Борисов прави план за милиардите от Европа . 51| 17387 |24.01.2021 Европарламентът пита Гешев как са разследвани записите на Борисов . 12| 8216 |20.11.2020 Световната здравна организация: Следващите шест месеца за Европа ще са критични

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
НАЙ-ЧЕТЕНИ
Реклама / Ads