КТБ отваря врати за някои банкови дейности
Днес Управителният съвет на БНБ прие следните решения:
На основание чл. 116, ал. 2, т. 3 във връзка с чл. 103, ал. 2, т. 24 от Закона за кредитните институции и чл. 16, т. 16 от Закона за Българската народна банка, като взе предвид, че е в интерес на институциите, поставени под специален надзор с Решение № 73 от 20.06.2014 г. и Решение № 76 от 22.06.2014 г. на УС на БНБ, и на техните длъжници по кредити Управителният съвет на БНБ реши да бъде позволено на банките да осъществяват някои банкови дейности за целите на погасяването на кредити, разреши на „Корпоративна търговска банка” АД и на „Търговска банка „Виктория” ЕАД да извършват:
- Платежни операции за целите на погасяване на кредити към банка, поставена под специален надзор, от сметки при същата банка на кредитополучателя, на негови съдлъжници или на негови поръчители, когато съзадължеността или поръчителството са възникнали преди 01.06.2014 г.;
- Безкасови операции по обмен на валута, когато такива са необходими за целите на погасяване на кредити.
На основание чл. 107, ал. 3 от Закона за кредитните институции и чл. 16, т. 17 от Закона за БНБ Управителният съвет на БНБ указва на квесторите на банките, поставени под специален надзор, че при пълно погасяване на вземане по кредит следва да предприемат необходимите действия по заличаването на обезпеченията по кредита.
При частично погасяване на вземане по кредит, по който има повече от едно обезпечение, квесторите на банка, поставена под специален надзор, могат да предприемат необходимите действия за освобождаване на някое от обезпеченията, само ако кредитът остане обезпечен с ликвидни и качествени обезпечения, чийто размер се определя след извършване на тяхна актуална оценка и е не по-малко от 130% от размера на вземането по кредита.
На основание чл. 16, т. 17 от Закона за БНБ Управителният съвет на БНБ изразява становище, че прехвърляне на вземане по влог в банка, поставена под специален надзор, от титуляря на влога на друго лице, което има сметка в същата банка, може да бъде обявено за недействително поради заобикаляне размера на гаранцията по влогове, определен в чл. 4, ал. 1 от Закона за гарантиране на влоговете в банките, или увреждане интересите на кредиторите.
Моля, подкрепете ни.