Октай пред Фрог: Срещата между Борисов и Ердоган беше любовна, но бебе няма да има
Това каза пред Фрог нюз бившият зам.-председател на ДПС Осман Октай. След опита за военен преврат и референдума, който скова държавата от страх, Турция реално прекъсна всички нормални взаимоотношения. Анкара запази донякъде само връзките си с Москва. Турската страна се възползва от нашата слабост, заради присъствието на крайни националисти в управлението на страната ни. Тяхната цел е една-да използват България, за да увеличат влиянието си на Балканите. Турция не само е в политическа изолация. Бизнесът също е в криза. След тази среща турските фирми ще се опитат през нас да настъпят в Европа. Интересно ми е как ще реагират на това патриотите. Спомняте си какъв вой нададоха, когато се разбра, че летището може да бъде дадено на концесия от турска компания.
Смешно е да говорим за посредническа мисия на Бойко Борисов между Анкара и Брюксел. Твърде сложни са взаимоотношенията между отделните държави в самия ЕС. Много натовски офицери на Анкара останаха в различни държани и това роди огромно напрежение. За това посредничеството е голяма лъжица за България. Темата за бежанците трудно може да се използва. Едва ли е по силите на България да възпира агресивната употреба на тези бежанци в рекета на Ердоган срещу Брюксел. Анкара направи всичко възможно да покаже на Европа, че България, като лоялен член на ЕС и НАТО, по-скоро приема всичко, което се случва в Турция, включително и едноличното управление на Ердоган. В случая Борисов рискува да „настъпи” партньорството с Европа. Флиртът ни с Турция може да ни навреди. Всяко заиграване с управлението на Ердоган, може да предизвика напрежение между България и съюзническите държави. Страната ни, както към Анкара, така и към Москва, трябва да бъде в синхрон с позицията на Европа.
Няма как Борисов да постигне успех и да подкрепи преговорите за членство на Турция в ЕС, след като Анкара отказва да изпълни ключови условия не само за човешките права, но и по отношение на антитерористичните закони. В Турция продължава да се обсъжда темата за смъртното наказание. Преговорите за членство на Турция са в замръзнала точка и няма сила, която може да ги размрази. Убеден съм, че Борисов няма тези способности.
В случая си надскачаме боя. Борисов имаше нужда да си укрепи властта и да заглуши гласа на опозицията и хората, които са настроени срещу формулата на управление в България. Опитва с тези срещи да успокои и мюсюлманското малцинство. Репликата на Борисов, че видите ли, бил се скарал на Валери Симеонов за поведението му и той нямало повече да прави така, е достойна за детската градина. Това са много лековати обяснения. На България тежат и други събития, свързани с връщането на политическите бежанци. Помните, че Гърция отказа да предаде пилотите на Турция. При нас, обаче бяха потъпкани изконни човешки права. Бяха погазени и съдебни решения. Оказва се, че една лоялна европейска държава-член на НАТО, каквато е България, не изпълнява европейските принципи и правилата на ООН.
Ердоган не е преглътнал присъствието на патриотите в управлението на България. Той просто се възползва от това. Много показателно за слабостите на двете страни беше състава на делегациите. В тази на Борисов нямаше патриоти. В турската делегация пък отсъстваше посланика. Така, както имаше тишина около посещението на Борисов във Франция и Германия, така сега за визитата в Турция, е обратното. Сега управляващите се опитват да покажат, че Борисов може да стане човекът, който ще усмири Ердоган. Е, няма да стане.
Моля, подкрепете ни.