ПРЕВРАТ! БНБ изпълнява "мокра поръчка" срещу държавата!
Според дневния ред на заседанието на Управителния съвет на централната банка, планът ще бъде гласуван и ще влезе в сила веднага. От този момент квесторите на банки под специален надзор ще могат да продават на други банки вземанията на банката по балансова стойност, намалена с извършени след поставянето на банката под специален надзор обезценки. Това по същество са правомощия, които позволяват да бъдат разпродадени преприятия и активи струващи милиони за жълти стотинки.
Това право на продаване на активи не е предвидено изрично в Закона за кредитните институции в частта за банки под специален надзор. Там е описано единствено право на БНБ да определя „условия и допълнителни изисквания относно реда за разпореждане с имуществото на банката“. Основните задължения на квесторите в банка с режим „специален надзор“ са да изготвят в едномесечен срок доклад за състоянието на банката, което е стъпка към следващия етап – план за оздравяване или обявяване в несъстоятелност. Осребряването на масата на несъстоятелност е изрично предвидено едва ако банката влезе в несъстоятелност.
Освен че не е изрично предвидено в закона, с това право може да бъде злоупотребено, като изкуствено се превърнат обслужвани кредити в необслужвани и тяхнта обезценка може да достигне и до 90% според използаните от одитирските фирми критерии за оценка. Не е ясен и режимът на продажбата, нито формата на отчитане на тези действия пред регулатора. Не е ясно също кой ще определя и по какъв критерий тази обезценка. В неясният текст е заложена бомба, което ще взриви българската икономика, която и без това е в бедствено положение, коментираха за Фрог нюз финансисти.
Политическата цел на операцията е да се хвърли прах в очите на обществото, че става дума за събиране на средства за покриване на гарантираната част на депозитите в банката, което не може да стане дори и с цялата наличност във фонда за гарантиране на депозитите. Това изглежда на пръв поглед благородно, но зад пропагандните фрази са точките, които дават право на лица с користни цели да съсипят целия Военно-промишлен комплекс, големи и малки общини, университети, болници, държавни предприятия и пр.
Според направените до момента одити средният процент на обезценка на кредитния портфейл на банката е около 10%, но липсва документация за кредити за около 3.5 млрд лева, което прави тяхната оценка невъзможна засега. Документацията, според сигнали на лица, близки до разследването, е изнесена в следствието и прокурата под претекс, че се извършва проверка. Каква е съдбата им и кой има достъп до тях - никой не знае. Уверенията на държавото обвинение, че се прави всичко по законов ред, е твърде спорно, тъй като от началото на кризата досега прокуратурата действа в синхрон с политико-икономическите кръгове, които искат да унищожат работеща банкова институция и да сринат валутния борд, за да прикрият следите на многомилионните си кредити, които не желаят да изплащат.
Сред сканалните точки някои се отличават с особена арогантност. В текстовете е записано, че "С цел да се избегне заобикаляне размера на гаранцията по влогове, определен в чл. 4, ал. 1 от Закона за гарантиране на влоговете, изразява становище, че банка, поставена под специален назор, не може да приема погашения по кредити от трети лица, които имат сметка в същата банка, освен в случаите, които са описани по-горе".
Особено смущаващ и друг текст: „Квесторите на банката, поставена под специален надзор, могат да продават на други банки вземанията си по кредити срещу цена не по-ниска от балансовата стойност на вземането към 1 май 2014 г., към която се добавят обезценките, извършени след поставяне на банката под специален надзор".
Обществото и държаваа ще бъдат поставени пред свършен факт, тъй като планът влиза в сила незабавно след неговото глауване.
Междувременно стана ясно, че представители на Оманския фонд, които са мажоритарен собственик в КТБ, вече се намират в София. Определена им е среща с финансовия министър и представители на БНБ в петък след обяд. По това време планът за унищожаването на КТБ, а оттам и на голяма част от родната икономика, вече ще е в сила. Това по същество е драстино погазване на закона, който предвижда именно мажориерните обственици първи да посочат план за оздравяване на банката.
Странно е мълчанието и на повечето политически сили, които виждат какво се случва, но не реагират на очевидното национално предателство. Засега единствен Бойко Борисов заяви, че КТБ трябва да заработи час по-скоро и да бъде оздравена, за да се сложи край на всичко спекулации около нея. Ще отстоява ли обаче ГЕРБ това мнение докрай след евентуалното гласуване на УС на БНБ - не е ясно. Възможен е вариант след гласуването политици да заявят, че не могат да се месят в работата и решенията на БНБ.
Според експерти, замисленият сценарий надминава по подлост фалитите на банки през 1997 г. Последствията този път ще бъдат колосални за българската икономика и индустрия, а стотици хиляди българи ще останат на улицата.
Разрушителният сценария е плод на кръг около х-л "Берлин" в столичния кв. Бояна, категорични са наблюдатели на кризата, която бе стартирана на 12 юни с нелепите съчинения, че някакви хора, пратени от Цветан Василев щели да убиват тогавашния депутат от ДПС Делян Пеевски. Версията рухна, а прокуратурата бе принудена да се извинява, но процесът на дестабилизация на страната продължи с пълна сила. В него се включиха освен прокуратурата още МВР, ДАНС, следствието, както и хора от ръководството на ДПС.
Поредният епизод от организираното сриване на държавата предвижда масирана медийна манипулация на общественото мнение с обяснения, че става дума за спасителен план, който цели изплащане парите на вложителите. Всъщност идеята е съвсем друга и тя е в ущърб на цялата държава, защото означава пладнешки грабеж и хаос.
Все по-ясно става, че управителят на БНБ Иван Искров защитава не националните, а нечии други, частно-партийни интереси. Прокуратурата обаче се прави, че не забелязва това и дори подпомага разрушителните процеси. Което вкарва държавата в тежка институционална криза с непредвидими последици.
Експерти, синдикати, работодатели и вложители правят всичко възможно да реагират и да спрат плана, който трябва да бъде гласуван от УС на БНБ. Уведомени са повечето посолства в София, потърсена е помощ и от европейските институции.
Моля, подкрепете ни.