9|
6922
|26.05.2011
АКТУАЛНО
Пускат лудите на улицата, правят ни самоубийци
В България от години няма приета Национална програма за превенция на самоубийствата и не се финансира Националната програма за прихично здраве, което е в противоречие с поетите ангажименти пред ЕС и собствените си декларирани приоритети. Това заявиха специалисти от Националния център по опазване на общественото здраве.
В резултат на това страната ни е с най-висок дял на успешните опити за самоубийство в Европа. Съотношението успешен опит към брой опити у нас е 1 към 2 - всеки втори успява, коментира д-р Михаил Околийски, ръководител на направление "Психично здраве" в центъра.
За сравнение, същото съотношение средно за ЕС е 1 към 10. През последните две години всеки ден средно едно дете прави опит за самоубийство, а двама възрастни слагат край на живота си. Между 800 и 900 са годишно опитите с фатален изход. Най-възрастният човек, извършил суицидно действие през 2010, е бил на 97 г., а най-младият - едва на 8 години. Данните са от подадената информация от регионалните центрове по здравеопазване.
Няма здраве без духовно здраве, каза д-р Христо Хинков, ръководител на секцията "Психично здраве в общността". Нивото на стрес и депресия, увеличаващите се самоубийства са симптоми, че обществото ни боледува. Никой не е застрахован от развитие на психично заболяване. Но държавата ориентира своята политика към лечебната дейност, където има пори, фармацевтични компании.
На фона на липсата на финансиране и задълбочаващите се проблеми в сферата на психичното здраве в България, Министерството на здравеопазването планира съкращаване на направлението "Психично здраве", за преструктуриране, което го отмества далече встрани от същинската дейност. Това за нас е поредната илюстрация на отказа психичното здраве да бъде приоритет на държавата, както е записано в момента, заявиха експертите.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads