Разликите между затлъстяването и излишните килограми
Всеки си има свое "идеално тегло" - индексът на телесната маса (ИТМ) е равен на телесната маса в килограми, разделена на ръста в метри на квадрат, обяснява сайтът zdrave.bg.
ИТМ в границите на 18,5 - 24,9 съответства на нормата. За наднормена телесна маса се приема показателят от 25 до 29, а когато тази стойност превишава 30, вече става дума за затлъстяване.
От затлъстяване, наричано все по-често "неинфекциозната епидемия на 21 век", страдат повече от един милиард хора по света. Жените страдат по-често от това заболяване в сравнение с мъжете, защото техният организъм е по-склонен към натрупване на мазнините.
Затлъстяването е заболяване, което може да се развие във всеки един период от живота. Често за увеличаване на телесната маса способстват фактори като:
• смяната на професията,
• прекратяването на спортните занимания,
• бременност и раждане,
• менопауза,
• продължителният заседнал начин на живот и
• ендокринните заболявания.
Голяма роля при натрупването на "излишния товар" имат качеството на храната и маниерът на самото хранене.
Ритъмът на живот формира състоянието на стрес и хората намират много пътища за борбата с него, а един от тях е преяждането, което с времето прераства в проблем с наднормената телесна маса.
Социолозите все по-често наричат затлъстяването "болест на развитото общество", защото колкото и да е странно, бурното развитие на съвременните технологии способства за появата на наднормено тегло. А човекът с наднормено тегло е предразположен към хипертония, захарен диабет, исхемична болест на сърцето. Освен това наднорменото тегло променя мирогледа и оказва влияние през целия живот. Сред хората с наднормено тегло има такива, които оправдават своето бездействие с наследствена предразположеност и нежеланието за промяна на начина на живот.
Те натрупват все повече мастни наслоения, които обхващат и вътрешните органи и затрудняват техния режим на работа, защото изискват повишено натоварване. Именно затова излишните килограми винаги способстват за появата на съпътстващи заболявания.
Други хора възприемат всеки наднормен килограм като катастрофа и се опитват да се справят с проблема с помощта на всевъзможни диети, физически тренировки и козметични процедури. Тази тактика носи полза, ако обмяната на веществата е в норма и може да се коригира храненето и адекватното физическо натоварване. Но често човек полага много усилия, а резултат няма. Това може да бъде свързано с хормонален проблем или проблеми с обмяната на веществата и в такъв случай трябва да се потърси съвет от специалист.
Затлъстяването предизвиква редица заболявания:
• на ендокринните жлези,
• захарен диабет,
• артериална хипертензия,
• на ставите,
нарушения в храносмилането,
• развитие на онкологични заболявания и
• нарушения на детеродните функции.
Но рязкото намаляване на теглото също не е полезно за организма. Отслабването трябва да става постепенно - с около 3 кг за един месец. Организмът постепенно свиква с новото хранене и адаптира към тази система обмяната на веществата. При рязка загуба на тегло интензивността на всички процеси в организма се намалява, а това вреди на имунната система. Недостигът на хранителни вещества води и до намаляване на цялостната активност на човека във всекидневния живот.
Истинското решение на проблема е свързано с рационалното хранене, което, разбира се, не може да ни предпази от всевъзможните заболявания, но поне ще ни спести излишните килограми. "ФН"
Моля, подкрепете ни.