Реклама / Ads
12| 2708 |19.12.2024 АКТУАЛНО

Сарафов поиска имунитетите на Лена Бориславова, Радостин Василев и на още четирима депутати

.
Парламент
Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов е внесъл искания за сваляне на имунитетите на шестима депутати – Радостин Василев от МЕЧ, Веселин Вешев и Ангел Георгиев от “Възраждане”, Лена Бориславова от ПП-ДБ, Гюнай Далоолу от “ДПС-Ново начало” и Марио Рангелов от “Демокрация, права и свободи” – ДПС. Исканията са по предложение на Софийската градска прокуратура и Софийската районна прокуратура.
 

Спрямо Василев искането е заради необходимостта от продължаване на наказателно производство пред Софийския градски съд, което е спряно с определение на магистратите от 13 ноември, с мотив, че лицето има имунитет. Делото от 2023 година е за принуда.


Според прокуратурата имунитетите на Вешев и Георгиев трябва да бъдат свалени, за да продължи наказателно производство пред Софийския районен съд, което е спряно на 4 юли именно заради депутатската защита на двамата. Делото от 2021 година е за хулиганство и нанасяне на леки телесни повреди на полицаи.

 

Спрямо Лена Бориславова искането е във връзка с направена оценка от наблюдаващия прокурор от СРП, че събраните към момента доказателства по досъдебно производство са достатъчни за привличането ѝ към наказателна отговорност за престъпление по чл. 316, пр. 1, вр. с чл. 309, ал. 1, вр. чл. 26, ал 1 НК (документно престъпление).


В хода на разследването били проведени множество разпити, изготвени са и компютърно-технически експертизи. Установено било, че в периода от около 01.55 часа на 13 май 2021 година до около 11.45 часа на 14 май 2021 година, “при условията на продължаващо престъпление, с две деяния, лицето с имунитет съзнателно се е ползвала от неистински частни документи, на които бил придаден вид, че подписите на документите са положени от членове на Сдружение „Да запазим Корал“, а действително не са положени от тях, като документите са употребени”. Целта била да се докаже, че е прекратено правното отношение между Кирил Петков като член на УС на „Да запазим Корал“ и самото сдружение, като за самото съставяне на документите не може да се търси наказателна отговорност от нея.

Спрямо народния представител Гюнай Далоолу искането е във връзка с направена от наблюдаващия прокурор от СГП оценка, че събраните доказателства са достатъчни за привличане към наказателна отговорност за престъпление по чл. 143, ал. 1 НК (принуда). При разследването е установено, че във Велико Търново лицето с имунитет употребил заплахи за осигуряването на 20 преференции в изборите за 49-ото Народно събрание.

 

Спрямо Марио Рангелов искането е във връзка с направена от наблюдаващия от СГП прокурор оценка, че на база събраните доказателства следва да се пристъпи към привличане към наказателна отговорност за престъпления по: чл. 169г, ал.1, пр. 1 и 2 НК; чл. 167, ал. 4, вр. ал. 3, вр. ал 2 НК; чл. 167, ал. 3, вр. чл. 26, ал. 1 НК (престъпления против политическите права на гражданите). В хода на разследването били проведени множество разпити на свидетели, вкл. и пред съдия, извършени били претърсвания и изземвания, приобщен е и голям обем писмени доказателства.

 

Установено е, че в периода от 20 септември 2024 година до 26 октомври 2024 година Рангелов е образувал и ръководил група, която си е поставила за цел извършване на престъпление против политическите права на гражданите. Освен това е установено, че в периода от 14 октомври 2024 година до 25 октомври 2024 година в Плевен и град Койнаре, в условията на продължаващо престъпление, лицето с имунитет, организирало даването на имотна облага в размер по 15 000 лева, от които да бъдат дадени по 50 лева на гласоподаватели от населени места в областта, включващи членовете на семействата им, техни съседи и роднини, в полза на определена коалиция на изборите за 51-вия парламент.

 

Съгласно чл. 70 от Конституцията продължаването на вече образуваните наказателни дела и/или възбуждането на наказателно преследване спрямо лица с имунитет е възможно само с разрешение на Народното събрание или при писмено съгласие на народния представител.

 

Преди ден стана ясно, че Сарафов е поискал имунитета на депутата от парламентарната група “Демокрация, права и свободи”- ДПС Джейхан Ибрямов. Искането е внесено още на 13 декември.


Ибрямов е привлечен към наказателна отговорност за две престъпления – че през октомври 2019 година в София е поискал и взел 20 хиляди лева, за да упражни влияние при вземане на решение от длъжностно лице от Министерство на здравеопазването, за да издаде разрешение за предоставяне на пазара на група биоциди. Депутатът е обвинен и че е поискал 400 хил. лева на 26 септември в София от Мирослав Тодоров, за да упражни влияние при вземане на решение от длъжностни лица от Министерството на отбраната във връзка със службата им по възлагане на обществени поръчки.

 

На 10 декември съпредседателят на “Продължаваме промяната” Кирил Петков внесе в деловодството на Народното събрание отказ от имунитета си като народен представител. Ден преди това изпълняващият функциите главен прокурор поиска имунитета на съпредседателя на ПП. Искането е по предложение на Софийската градска прокуратура във връзка с водено разследване за това, че на 17 март 2022 година, като премиер Петков е превишил властта си.

 

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 10| 2524 |18.12.2024 Парламентът в зимен сън: Депутатите във ваканция до 10 януари . 5| 3861 |16.12.2024 Седем наказателни процедури срещу България - околната среда, вътрешния пазар, превозите и цифровизацията . 32| 9105 |16.12.2024 САЩ могат за 2 часа да ликвидират ядрените сили на Русия и Китай, но не искат. Путин и родните дуроебы . 9| 7880 |15.12.2024 Татяна Дончева: Очевидно БСП ще разгражда модела "Бойко Борисов" със самия Бойко Борисов

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
Реклама / Ads