Ще оцелеят ли българските училища в чужбина?
Дебат за БЪЛГАРСКИТЕ УЧИЛИЩА В ЧУЖБИНА И НОВАТА ДЪРЖАВНА ПОЛИТИКА КЪМ БЪЛГАРИТЕ ПО СВЕТА организира днес Асоциацията на българските училища в чужбина. Като основен приоритет на политиката за българите в чужбинае обявено образованието на учащите се, но по-точно обучението по български език и култура, българска история и география, литература, етнография и фолклор, които са крайъгълния камък, поддържащ връзката с родината и осигуряващ културното запазване и възпроизводството на българските общности зад граница, казват от Асоциацията.
От там обясняват, че децата са бъдещето на България, а за народопсихологията на българина било обичайно да живее за децата си и най-важното - за тяхното образование. В много случаи той емигрира тъкмо в тяхно име. Затова изборът на учащите се като основен обект на държавната политика за българите в чужбина предопределя нейната ефективност и устойчивост във времето.
В чужбина има и българи, чиито деца са надхвърлили училищна възраст. Има и българи без деца. Не се подценява и тяхното желание да поддържат собствена връзка с родината, с физическите и духовните си корени, въпреки че много от тях осъзнават значението и подпомагат финансово, с личен пример и по много други начини образованието на подрастващите в български дух. Много български училища в чужбина предлагат специализирани курсове за възрастни – българи и чужденци - и в много случаи играят и роля на обществени и културни центрове. Но когато става въпрос за дългосрочна стратегия, за устойчиво демографско и културно развитие на българските общности в чужбина, политиката, според асоциацията, трябва да се фокусира основно върху образованието на подрастващите.
Основен инструмент за прилагане на тази политика трябва да станат българските училища в чужбина. Д-р Боян Кулов, който е председател на Управителния съвет Асоциация на българските училища в чужбина и има 18-годишен преподавателски опит в САЩ казва за Frognews.bg, че в лицето на тези училища България не притежава друга държавна или обществена институция, чиито звена, да са повече на брой и географски по-широко разпространени по света. Това е институция, която обединява и оказва влияние върху голям кръг наши сънародници и приятели на България, и същевременно институция, от която непосредствено зависи бъдещето на България. Българските училища в чужбина, заедно със своите настоятелства представляват най-многобройните и влиятелни организации на наши сънародници, което обуславя тяхното значение за прилагането на всяка успешна политика за българите зад граница.
Днешният дебат се провежда в НС под егидата на неговия председател Г. Пирински.
Frognews.bg
Моля, подкрепете ни.