0|
8288
|03.05.2008
АКТУАЛНО
Спамът празнува 30-годишен юбилей
Спамът – бичът за всяка електронна пощенска кутия, навърши днес 30 години, предадоха световните агенции. Това явление промени завинаги интернет и съдържанието на кутиите за електронна поща.
На 3 май 1978 г. Гари Туерк, специалист по маркетинг във вече несъществуващата компютърна фирма Digital Equipment Corporation, изпраща от личната си поща писмо до близо 400 потребители, с намерение по този начин да лансира на пазара новите си миникомпютри. Съобщението е изпратено по мрежата Arpanet, предшественик на съвременния интернет.То още не се наричало спам.
30 години по-късно спамът вече е сериозен проблем, превърнал се в многомилиардна индустрия. Всеки ден в интернет се изпращат около 120 мlrd. нежелани съобщения, затрудняващи достъпа до полезна информация. Според статистиката 80-85% от всички изпратени електронни писма са спам.
Името "спам", съкратено от "spiced ham", идва от марка консерви със свинска шунка. След Втората световна война, когато във Великобритания е в сила купонната система, тя била един от малкото продукти на свободна продажба.
Названието става популярно от скеч на британската комедийна трупа Монти Пайтън, в който група викинги в ресторант си поръчват ястия и всяко от тях е приготвено от консерва "Спам". Те непрекъснато повтарят думата, откъдето и значението на днешния термин - нещо, което се повтаря до втръсване, обяснява Брад Темпълтън, автор на изследване по темата, цитиран от АФП.
Едва през 90-те години на 20 век, при масовото навлизане на интернет в живота на хората, светът узнал истинските мащаби на това "стихийно бедствие", което според Темпълтън е кръстено "спам" през 1993 г. от системния администратор на компютърната мрежа "Юзнет" (Usenet) Джоел Фър.
Днес, по мнение на експерти, спамът се е разраснал до могъща индустрия, която ежедневно разпраща в мрежата над сто милиарда електронни съобщения, голяма част от тях съдържащи компютърни вируси. Според статистиката до 85% от всички изпращани по интернет съобщения са спам.
Спам се използва и при различни престъпни операции, включително за получаване на информация за банкови сметки. Според ФБР през 2007 г. измамниците в глобалната мрежа са спечелили с помощта на спам близо 240 млн. долара.
По данни на компанията "Софослаб" (SophosLab) най-голямата част от разпращания по интернет спам тръгва от територията на САЩ (28,4%), следвани от Южна Корея (5,2%) и Китай заедно с Хонконг (4,9%). Четвърта е Русия, която "произвежда" 4,4% от световния спам.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads