1|
9214
|28.06.2014
МИНАЛО
В Сараево вдигнаха паметник на екзекутора на Франц Фердинанд
Отбелязвайки по свой начин стогодишнината от началото на Първата световна война, босненските сърби откриха в Източно Сараево паметник на Гаврило Принцип – човека, който постави началото на войната с убийството на австро-унгарския престолонаследник Франц Фердинанд на 28 юни 1914 г. в Сараево, предаде АФП.
В другия край на града Виенската филхармония днес репетира за голямото представление в събота, спонсорирано от Европейския съюз, което е планирано като символично начало на нов век на мир на мястото, където преди сто години започна старият век на войни.
АП коментира, че двете събития свидетелстват за продължаващите дълбоки противоречия – от едната страна възхвала на мира под звуците на „Боже, пази императора“ на Хайдн, а от другата – паметник на убиеца на императорския наследник.
На изток, в разположения на река Дрина Вишеград,националният оркестър на Сърбия също ще отдаде почит на Принцип, свирейки „Лято“ на Вивалди.
За сърбите Принцип е герой, чийто акт е свалил завесата на векове на окупация на Балканите.
След Втората световна война, по време на социалистическа Югославия, Принцип официално е обявен за борец за свободата на всички народи.
За мнозина босненски мюсюлмани и хървати обаче австро-унгарската окупация е период на напредък, а Принцип за сръбски националист, воден от същите териториални амбиции като тези зад етническото прочистване през 90-те години.
Затова лидерите на Сърбия и на босненските сърби отказаха да се присъединят към проявите в Сараево, казвайки че босненските мюсюлмани и католическите хървати искат да обрисуват Принцип като терорист, а православните сърби като виновни за войните, белязали началото и края на XX век. Вместо това те ще открият тържествено
мозайка на Принцип и неговите сподвижници
във Вишеград, където актьори ще направят възстановка на убийството на Фердинанд и на процеса срещу 19-годишния му убиец, който умира в затвора от туберкулоза месеци преди края на Първата световна война.
Убийството „дава началото на освобождението от крепостничеството и робството“, казва режисьорът Емир Кустурица, организатор на проявите във Вишеград. „Не знам защо всички да отбелязват деня на едно и също място при положение, че гледат на събитията толкова различно“.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads