Български антики провокират международен скандал
Превод от Интърнешънъл Хералд Трибюн, 22 Май 2007
Даниела Кирова
След като разпитаха Благнев българските прокурори настояха да бъде спрян търга. Криминалният съд в Лондон отхвърли молбата поради липса на доказателства. Не бе намерен купувач за изделието, и то бе върнато на собственика.
Собственик на съда е Сър Клод Ханкес-Дриелсма, прочут английски бизнесмен и покровител на Британския Музей. Неговият адвокат Лудовик де Валден е заявил пред съда в Лондон, че продукта на неговия клиент и този, издирван от България, съвсем не са един и същ. Де Валден представи фактура от 7 Юли, 1998 г., че Ханкес е купил средновековния сребърен съд за 200 000 лири от Сам Фог, известен търговец на антики от Лондон.
Фог заяви пред Интърнешънъл Хералд Трибюн, че е продал съда от името на друг търговец. „Това, което българите твърдят, просто не може да бъде вярно,” каза Фог.
Въпреки това българските прокурори са убедени, че версията на Благнев е легитимна. По време на дело през 2001 г. Благнев е направил подробно описание на съдовете, които е открил. То съответства на сребърните съдове, които са предмет на спора.
Делото през 2001 г. е свързано с обвинения срещу Благнев за опит за убийство. Той е нападнал Марин Велков, търговец на антики, на който е продал 13-те съда за 30 000 марки (17 000 долара).
Седем древни цивилизации са съществували на днешната територия на България. Според експерти България е главен източник на незаконно изнесени антики в Европа. Умопомрачителната бедност, в която живеят българите ги кара да прекопават исторически местности, да крадят безценни предмети и да ги продават на безценица. Корупцията, беззаконието и трудния преход към пазарна икономика правят невъзможно да се противодейства на незаконната търговия с антики.Моля, подкрепете ни.