Близо 200 служители от 400 по щат напуснаха Държавната агенция за бежанците. Част от лагерите останаха без охрана, чиновнички пазят бегълците

Това принуди ръководството на агенцията да прибегне до абсурдно решение-с устно разпореждане на председателя е наредено на чиновниците да пазят бежанците. Агенцията е пряко подчинена на премиера Росен Желязков. А с „честта“ да бъде ресорен вицепремиер за нея „бе удостоен“ Атанас Зафиров.
Лидерът на БСП едва ли е очаквал, че ще му се падне една от най- „гнилите ябълки“ в държавата като наследство. Ако не е, то поне вероятно вече си е направил сметка какъв къртовски труд ще му костват усилията да изправи на крака тази структура.
Всъщност тоталната криза в ДАБ започва на 23.03. 2022г., когато тогавашният премиер Кирил Петков издава заповед за назначаването на Мариана Тошева за председател на ДАБ. Сигурно Петков не е познавал Тошева, но пък тя е била много близка приятелка с неговия вицепремиер Калина Константинова. Което обяснява шеметния скок на Тошева от служител в БЧК до шеф на правителствена агенция.
Само година след като е поела ДАБ, започва огромно текучество на кадри, което не е овладяно и до днес. По щат агенцията разполага с 400 служители. През 2023г. обаче 98 от тях напускат. На следващата 2024г. още 96 служители хвърлят оставки.
В момента крайният резултат е печален- Държавната агенция за бежанците работи с малко над половината от кадровия си капацитет. Причините за това масово текучество са няколко. Все пак основните са липса на мотивация за работа и перспективи за професионално развитие. Потърпевши от неадекватната кадрова политика обясняват, че по 10-12 години не са повишавани в длъжност и не са им актуализирани възнагражденията. Единствено се е актуализирала заплатата на г-жа Тошева и заместниците й. През януари миналата година пък един от зам.председателите на ДАБ г-жа Янита Манолова е взела бонус към заплатата под формата на дмс (допълнително материално стимулиране) от 13 000 лв. Докато редовите служители са получили суми от по 100 до 300 лв. според длъжността.
Ситуацията през последните месеци е достигнала тревожни граници.
Финансовата дирекция на ДАБ дотолкова се е оголила от липса на кадри, че няма кой да прави заплатите.
Възнагражденията закъсняват, а това поражда брожения и недоволство. В отчаянието си хората
търсят и спасителни варианти. Доста от новопостъпилите служители изчакват няколко месеца докато трае проучването им за получаване на достъп до работа с класифицирана информация. След като им
връчат документа, напускат, за да си търсят работа в други силови структури като МВР, ДАНС и т.н.
Заради некомпетентно ръководство ДАБ е натрупала огромни задължения към доставчици. Само борчовете към една от потърпевшите фирми – Д.М. „Секюрити груп“ са от порядъка на 370 000 лв. и фирмата е подготвила иск, за да си прибере парите. След провала на обществената поръчка за охрана на бежанските центрове,
положението е отчайващо, споделят служители.
Каква е ситуацията в момента? ДАБ разполага общо с 6 центъра за прием на бежанци. Сега 3 от тях се охраняват от жандармерия и то само вечер. Останалите са без охрана. За да излезе от тази патова ситуация, шефката на ДАБ Мариана Тошева устно нарежда подчинените й служители, повечето от които са жени, да вършат тази работа през почивните и празничните дни. Хората в агенцията са възмутени от подобна арогантност, защото знаят, че провалът на обществената поръчка е по вина на Мариана Тошева, главният секретар Милена Маджирска и шефа на дирекцията за обществени поръчки Маргрета Атанасова. А и е доста странно и нелогично жени да охраняват бежанци, при условие, че повечето от тях са младежи в буйната между 16-25г. възраст, когато трудно се контролират емоциите.
По въпроса за сигурността на обектите на ДАБ се налага и едно уточнение. За охрана на бежанските центрове трудът на жандармерията е калкулиран на стойност в размер на 12 млн.лв. за година. В същото време частните охранителни фирми изпълняват тази дейност 4 пъти по-евтино - за 3 млн. лв. на година. Трябва да се има предвид обаче, че парите за жандармерията се харчат от допълнителен транш към МВР, който се отпуска от държавния бюджет. Докато на охранителните фирми се плаща със средства по европейски програми. Разбираемо е, че така се пестят милиони на данъкоплатците. Това уточнение се налага, за да стане ясно какво губи не само агенцията, но респективно и държавата, когато за ръководител на такава структура се назначава не професионалист, а човек, подбран по партийни съображения.
В агенцията се говори, че една евентуална детайлна проверка на инспектората на МС ще открие редица нарушения. Като например забавените производства за получаване на статут на бежанците от Сирия, Мароко, Египет и др. Мнозина се съмняват, че закъсненията по веригата - от проучването на всеки бежанец до крайния
резултат, не са случайни. Говори се, че целта е да се изнудват за пари изнервените от чакане, а и измъчени от
каналджиите, бежанци. Под сурдинка хора от агенцията споменават тарифи от няколко стотин евро на човек.
Служители споделят още, че фирмата, която е спечелила обществена поръчка за доставка на храни на стойност 22 млн. лв. е собственост на близка приятелка на шефката на агенцията. Дали подобни съмнения са основателни или безпочвени, може да установи единствено съответна проверка от компетентните органи.
Друга фрапираща нередност, която също възмущава работещите тук, са злоупотребите с лекарствата, получени
като дарение. По принцип ДАБ не разполага с достатъчно средства за закупуване на лекарства от първа необходимост за бежанците като аспирин, парацетамол, спирт, бинтове и превръзки. Затова е възприета практиката те да се получават като дарения от физически лица, фирми или неправителствени организации. Но нерядко тези медицински консумативи не стигат по предназначение, а се продават в аптечната мрежа. „Сумите
не са кой знае какви, малки са - по 200-300 лв, но излагането е голямо. Защото за такива пари не си струва“, обясняват запознати от ДАБ.
Големият проблем на ДАБ обаче са кадрите, които я управляват и работят в нея. Оказва се че няма ясни правила и критерии при подбора на персонал. Обикновено назначенията се правят често по партийни симпатии или по роднинско- приятелска линия. Примери колкото искаш.
Главният секретар на агенцията Милена Маджирска довежда на работа в ДАБ своя близка приятелка Кристина Петкова. Преди това тя е била зам.-управител на столичното общинско дружество „Чистота Искър“-ЕАД. Тя е завършила история и е работила като начален учител. Но е назначена за зам.директор на дружеството без да отговаря на изискванията за заемане тази длъжност. По това време мъжът й Теодор Петков е кмет на столичния район „Витоша“. Именно това обстоятелство е посочено в одитен доклад на Столична община. Проверката е извършена по сигнал.
Докладът е доста критичен и скандален. В него се сочат фрапиращи нередности - за безогледното източване на дружеството, за назначаване „на мъртви души“- тоест, водят се някакви хора на щат, получават заплата, но никой
не ги е виждал на работа. Установено е още, че се бракува чисто нова техника - машини, камиони, които след това се продават. Констатирано е също така, че снегорин е отчел над 3000 км. в месец, за което е платена скандално висока цена от данъкоплатците, като в този период дори не е валял сняг. Посочено е също, че г-жа
Петкова е назначавала в дружеството свои роднини и близки.
След приключване на проверката тя напуска. Ето защо липсва всякаква логика и обяснение защо главният секретар г-жа Маджирска взима на работа в ДАБ компрометиран общински служител, който е назначен в дирекция „Човешки ресурси“.
Там е прибрана и друга близка приятелка на г-жа Маджирска – бивша продавачка във „Фантастико“.
Скандална е и историята с прекратяването на договора за поддръжка на сървърното оборудване на ДАБ с фирмата, която извършва това повече от 15 години. А става дума за авторитетна българска фирма, която поддържа сървърите и на други министерства. След което главният секретар г-жа Маджирска уговаря председателят на агенцията да сключи договор за поддръжка на сървърите с А1. От страна на мобилния оператор контрактът е подписан от Светлана Данева, близка приятелка на главния секретар на ДАБ. Контрактът е подписан без конкурс и при непрозрачна процедура- не са поканени други фирми и не са поискани още оферти, за да се избере най- финансово изгодната. В знак на протест агенцията напускат и единствените двама системни администратори.
Явно рискът от срив на информационните системи на ДАБ не плаши нейното ръководство. Сега главният секретар г-жа Маджирска възнамерявала да купи, твърдят осведомени със ситуацията в агенцията, от А1 два нови сървъра на стойност 2,5 млн.лв. Към момента ДАБ не разполага с тази сума, но ще я поиска то ресорния вицепремиер.
Друго странно назначение, което прави главният секретар на ДАБ Милена Маджирска е на шеф на дирекция, който не отговаря на изискванията за заемане на длъжността, освен това е бил уволнен от една от столичните общини за нередности и съмнения за корупция. Изключително озадачаващо е и назначаването на друг ръководен кадър в ДАБ по времето на управлението на правителството на Кирил Петков. Става дума за другия зам.-председател Янита Манолова. Тя е заемала ръководна позиция в една от агенциите в системата на Министерството на труда и социалната политика. Но е освободена по „собствено желание“, говори се, за да избегне съдебно преследване. Тръгва си след основателни съмнения за нередности в работата й. И намира спокоен пристан в ДАБ, където председателят й поверява управлението на европейските проекти на агенцията.
Срещу допълнително възнаграждение, естествено. Така понякога г-жа Манолова си докарва и по 13 000 лв. на месец. А обикновено месечният й доход е около 7- 8000 лв.- заплата плюс хонорар от европроекти.
Това са само част от обстоятелствата, фактите и негативите, натрупани след три години управление на последното ръководство на ДАБ. Явно са необходими спешни мерки за решаване на проблемите. Да видим какво ще предприеме новият принципал на агенцията в лицето на Министерски съвет, за да оздрави агенцията за чужденците.
Евгени Генов
Моля, подкрепете ни.





