Проф. Асена Стоименова: Не се презапасявайте с лекарства, ”успешни” срещу COVID-19
В света във Франция, САЩ, част от лекарите виждат позитивни ефекти, но не може да се каже на 100 процента, че това са ефикасни лекарства. тъй като предстоят още изследвания. Те не се изпитват така, както в обичайни условия се изпитват лекарствата. Това каза проф. д-р Асена Стоименова, председател на Българския фармацевтичен съюз
Да, има някакви позитивни резултати. Първо, това са лекарства по лекарско предписание. Ако случайно се разболеят хора с подобни симптоми, те следва да потърсят своите лекари и да се доверят на тях за лечението. Опасно е да се презапасяват с подобни продукти", каза още тя пред Нова телевизия.
Появи се нова и опасна тенденция с купуване на лекарства за краста и малария, за които хората мислят, че помагат в лечението на COVID-19. В паниката си хората игнорират факта, че тестовете за лекарства продължават с месеци, за което е и коментарът на лекаря.
Запитана какви странични ефекти се очакват, ако някой не е болен от болестите, за които са те, но въпреки това ги приема, Стоименова отговори: "Първо, те не се приемат профилактично, второ, пациентите трябва да се доверят на своя лекар, който избира индивидуално лечението спрямо пациента и неговите заболявания и хронични проблеми. В последно време излезе едно лекарство - Азитромицин, антибиотик за лечение на инфекции на долни и горни дихателни пътища. Излезе информация, че то е прилагано "успешно" за прилагане на симптоми на Ковид, и се появиха пациенти с рецепти с по 3-4 опаковки азитромицин. Колегите са ги изпълнявали, но с ясното съзнание, че става въпрос за презапасяване и страх в хората".
Моля, подкрепете ни.