Така коментира икономическата ситуация в България проф. Ганчо Ганчев.


Той посочи пред БНТ, че успоредно с даването на пари има и орязване по други програми, за да не се нарушава балансът. Все пак, по думите му, социалните разходи у нас са много по-нисък дял от държавния бюджет в сравнение с другите страни в Европа и даването на надбавки не са израз на визия за бъдещо положително развитие в социален аспект.

Сегашните намерения за повишаване с 5% на всички пенсии, по негово мнение, са продиктувани от други политически мотиви. А що се отнася до детските надбавки – да, те трябва да се получават от всички семейства с деца.

Професорът е категоричен, че имаме нужда от нова, цялостна стратегия за социално-икономическо развитие.