Истерия на провинциалността
Тук не включвам основната част от населението по тия земи, което гледа кокошки, домати, кади тамян, отоплява се с дърва, отсечени от близката гора, не е чувАло за интернет и слуша чалга. Т.е. директно изключвам от коментар ок. 75% от тази прекрасно избуяла смес от хромозоми, която по силата на Изборния кодекс се причислява към човешката раса.
Съсредоточавам се към т. нар. интелектуален елит. В общонароден смисъл това са людете, които се считат за образовани, имат фейсбук, имат мнение по всички въпроси, от Лао Дзъ до бездомните кучета и сутрин пият кафе.
Тези люде имат самочувствието, че са чели, някакви книги, слушат някаква музика, четат се един друг, и гледат телевизия. Тяхната теза общо взето е, че (1) ние сме велика нация с 1300-годишна история, (2) всички които са могли да емигрират или пък знаели английски или имали пари за билет, вече са го направили; (3) или просто напук на всичко (и на англичаните), ние всеки ден сме тук.
Имам удоволствието да ви открехна, че тая страна с велика история за 1300 години е създала Брутен Вътрешен Продукт под линията на мизерията. В този смисъл можете да живеете в който си искате от предходните 13 векове. Може и в Ноевия ковчег, но той вече е изпълнил историческата си функция. Не е лошо да се възхищавате на всички езически празници и простотии, дълбоко вкоренени в народната душа. Може да се смеете на турците, но техните мюфтии са впечатляващо образовани и интелектуално изтънчени в сравнение с брадатите манекени на скъпи златни часовници в тази сбирщина от неграмотност и иконостаси, която се нарича Българска православна църква. Може да се подигравате на Турция, но това е нелепо не само в исторически, а в съвсем модерен план. Турция е държава, която притежава всички признаци на съвременна държава, за разлика от България, която не притежава нито един. Турция, която според някои е ориенталска държава, има икономика, която се самоиздържа, не ползва европейски фондове, има пълен суверенитет, собствена армия, истинска религия, концепция за външната си политика с 50-годишен хоризонт, национална сигурност, световно известни писатели. Дори една Македония, на която се смеем, има национална програма за идентичност и я отстоява срещу една Гърция.
И ако трябва да перифразирам Георги Димитров, докато във Великото кралство първият университет е създаден през 13-ти век, в България през 21-ви век министър председателят не разбира нито един от езиците, на които говорят с конете си европейците от времето на Карл V досега. И, още нещо, Цар Симеон Велики е завършил Магнаурската школа в Константинопол, а негрите говорят доста приличен английски, създали са джаза, соула и ритъм-енд-блус-а, и са най-добрите баскетболисти.
Стефан Черноколев
pontis.blog.bg
Моля, подкрепете ни.