Ресорите на еврокомисарите почти изцяло покриват основната част от критиките на Брюксел към България-правосъдие, миграция и вътрешни работи. Все теми, заради които имаме вече 10 години наблюдение и редовни доклади за "напредъка" ни.

Но прави впечатление, че в официалното съобщение за срещите никъде не се споменава за оптимизма на еврокомисарите, че страната ни ще пребори корупцията и ще може да отпадне мониторинга върху нас от Брюксел.

Общите приказки за това колко успешен председател на Съвета на ЕС ще сме, са чиста куртоазия и обикновен дипломатичен език. Липсва дори изтръгнатото от специално проводените родни журналисти мнение на Вера Юрова преди посещението й "оптимист съм, че България ще пребори корупцията". Възможно е оптимизмът й да се е изпарил по време на пътя до София.

Иначе посрещането си е по бойковски- прегръдка и вероятно целувки за комисарката от страна на премиера, широки обещаващи усмивки от присъстващите лица, призвани да борят корупцията и напрегната готовност на Цацаров веднага след срещата да се впусне в тази борба с цялото си усърдие.