Ройтерс: ГЕРБ е най-предпочитаната партия
Това се казва в кореспонденция на агенция Ройтерс от София за ключовите рискове, които се наблюдават в България.
Най-бедната членка на Европейския съюз се възстановява от тежката рецесия, която оряза осезаемо доходите и повиши безработицата. Забавянето принуди балканската страна да съкрати разходите и замрази заплатите на държавните служители и пенсиите, с което да овладее фискалния си дефицит и да смекчи натиска върху фиксираната за еврото й валута. Фискалната дисциплина на София си спечели международно признание, но съкращенията, поскъпването на храните и горивата и липсата на реални резултати при борбата с организираната престъпност и корупцията ерозираха подкрепата за кабинета на премиера Бойко Борисов. Въпреки това правителството, което се ползва с подкрепата на националистите от Атака и на няколко независими депутати, оцеля и след двата вота на недоверие и доказа, че все още е здраво вкопчено във властта.
Доверието в ГЕРБ, която е партията на Борисов, спада откакто тя спечели парламентарните изборите през 2009. Въпреки това движението все още е най-предпочитаната партия, тъй като българите не виждат нейна алтернатива. Министър-председателят разчита на бързото строителство на магистрали и на ефективното усвояване на европейските фондове, за да увеличи популярността си за местните и президентски избори, насрочени за 23 октомври. Вотът през есента пък ще покаже позицията на ГЕРБ преди изборите през 2013.
Партията ще обяви кандидат-президента си в неделя, 4 септември. Редица аналитици твърдят, че на балотажа срещу него ще се изправи или кандидатът на социалистите Ивайло Калфин, който е бивш външен министър, или независимата Меглена Кунева – бивша еврокомисарка.
Скандалът с руската компания "Лукойл", в резултат на който правителството затвори временно "Нефтохим Бургас" заради отказа на компанията да постави новите устройства за контрол на производството, обаче даде тласък на доверието в кабинета.
Борбата с ключовия за България доставчик на горива и данъкоплатец показа на гласоподавателите и на Евросъюза, че правителството има желание да въведе стриктни бизнес правила и да се бори с укриването на данъци.
Но сега е важно да се следи преди всичко какво е доверието към партията на Бойко Борисов. Това ще покажат резултатите от изборите наесен, съпоставени към резултатите от 2009, когато ГЕРБ имаше доверието на 39,7% от избирателите. Въпреки, че продължава да бъде здраво вкопчена във властта и е малко вероятно захватът й да се отпусне в краткосрочен план, ГЕРБ ще се изправя срещу все по-ожесточена опозиция и нови вотове на недоверие.
Необходимо е да имаме яснота, дали ще се запази политическата воля на управляващите да се борят с корупцията? Това вероятно няма да раздвижи пазарите в краткосрочен план, но със сигурност ще изпрати ясно послание, че България се превръща във все по-лесно място за правене на бизнес.
Освен това кабинетът предвижда икономиката т.г. да отбележи ръст от 3,6%, след като вносът през 2010 издърпа страната от рецесия. Дори и прогнозите да се сбъднат, икономиката няма да достигне нивата си отпреди кризата, тъй като бумът в строителството няма да се повтори.
Кабинетът прави усилия да запази стабилността на икономиката и избегне трупането на дългове, като държи заплатите и пенсиите замразени и продължава да съкращава разходите си, за да избегне ситуацията в Гърция. Съкращенията обаче представляват препятствие и за възстановяването.
Похвала получава и благоразумната фискална политика, която Международният валутен фонд и рейтинговите агенции адмирират. В резултат на това което Moody`s повиши рейтингите на България до "Baa2".
Моля, подкрепете ни.