28|
6059
|13.05.2010
ПОЛИТИКА
Съдът за мафията е път към тоталитаризма
Българският премиер Бойко Борисов и вътрешният министър Цветан Цветанов упорито лансират идеята за специализирания съд за мафията, но парламентарната опозиция, адвокати и защитници на човешките права са на друго мнение, пише изданието EU Observer
“Целта е да създадат два типа съдилища – един за общи дела и друг за такива, които правителството непремено държи да спечели,” заяви Даниела Доковска, адвокат. ЕК многократно е критикувала България за летаргията в съдебната система, като дела за корупция и организирана престъпност се отлагат заради влошеното здраве на обвиняемите или неявяване на адвокатите им. Откакто коравият популист Борисов е на власт са арестувани десетки хора, включително трима бивши министри, но вече осем месеца се вдига шум и няма присъди. НС прие поправка, съгласно която наличието на запис и показания на анонимни свидетели са достатъчни за присъда.
Критиците настояват, че това дава твърде много власт на МВР. Възможно е да се изфабрикуват доказателства и изхода от делата да бъде предрешен. Специализираният съд, който ще разглежда дела, свързани с корупция и организирана престъпност се преценява като структура, позволяваща на правителството да заобиколи независимите съдилища и да преследва своите цели в съдебната система. Борисов и Цветанов са бивши полицаи. Многократно са обвинявали съда, че е снизходителен към престъпниците, докато магистратите обвиняват МВР за липсата на солидни доказателства. “Борбата против корупцията се превръща в борба против демокрацията,” казва евродепутатът от БСП Кристиян Вигенин. В Италия и Испания има специализирани съдилища за мафиоти и терористи. Според представители на ЕК всяка отделна страна има право да определя организацията на съдебната си система. “Такива съдилища има в държави като Филипините, Индонезия, Конго, Сиера Леоне,” напомня Иванка Иванова от Отворено Общество.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads