Реклама / Ads
6| 5857 |13.01.2010 СВЯТ

България и Румъния - окови пред европейското разширение

.
Разочарован от България и Румъния, Брюксел вдига летвата за приемане на други страни.
 

Ако повдигнете пред служители в Брюксел въпроса за плановете на ЕС да се разшири на Балканите
, не след дълго разговорът ще се насочи към корупцията и организираната престъпност, пише лондонският "Файненшъл таймс" в електронното си издание. Тези явления предизвикват сред членовете на блока - особено сред богатите западни страни - опасения, свързани с ускоряването на плановете за разширяване. Това съобщава Дарик радио, позовавайки се на БТА.

Проблемът се корени в решението на ЕС да приеме България и Румъния през 2007 г. въпреки основателните подозрения, че и двете правителства са твърде слаби или не желаят да отстранят проблемите, дължащи се на десетилетията бедност и държавен произвол при комунизма. Опитът е толкова разочароващ, че ЕС вдигна летвата за бъдещите кандидати от Балканите. "Поуката е, че процесът трябва да бъде много стриктен, за да бъде като цяло успешен", казва Роза Балфур от брюкселския Център за европейска политика.

През юли 2008 г. Европейската комисия, загубила търпение към България, предприе небивалата стъпка да замрази стотици милиони евро помощ и да забрани на две държавни агенции да получават пари от фондовете на ЕС. Нещата донякъде се подобриха, след като премиерът Бойко Борисов встъпи в длъжност през юли миналата година с платформа за обуздаване на корупцията. Но убийството миналата седмица на радиоводещ, който бе писал за могъщите престъпни групировки в страната си и се хвалеше с връзките си с гангстерите, напомни, че проблемът съвсем не е решен. В България от 2001 г. са извършени над 150 гангстерски убийства, но няма присъди, посочва ФТ. Що се отнася до Румъния, представители на ЕС похвалиха новия наказателен и граждански кодекс, но изтъкват, че на съдебната власт трябва да има по-голяма независимост, за да си върши работата в борбата с корупцията.

Брюксел установи известен напредък в балканските страни, които се надяват да се присъединят към ЕС през това десетилетие, но въпреки това възприе предпазлива линия. В последния доклад за Сърбия, която подаде молба за членство миналия месец, комисията заяви през октомври: "Правоприлагащите власти проявиха по-силна воля в борбата с корупцията, което доведе до арести на редица заподозрени. Но присъдите по дела за корупция са малко. Необходими са постоянни усилия за борба с организираната престъпност и за гарантиране на независимост, прозрачност и ефикасност на съдебната система".

За някои граждани на балкански страни високомерният тон е проява на лицемерие, тъй като корупцията съвсем не е непознато явление в големите страни, които отдавна членуват в ЕС. Това е основателно, но не е извинение за протакането, казва Яна Митермайер, ръководителка на брюкселския клон на Трансперънси интернешънъл. "Присъединяването към ЕС не е магически куршум срещу корупцията. Препоръчваме в докладите за борбата с корупцията да има отбелязан напредък във всички бъдещи и сегашни членове на ЕС", подчертава тя, цитирана от ФТ.

Кандидатът за еврокомисар за международното сътрудничество, хуманитарната помощ и реагирането при кризи стана първата от номинираните за новия състав на еврокомисията, която се сблъскаха с проблеми при изслушването в европарламента, пише вестник "Ню Йорк таймс" в електронното си издание. Румяна Желева, която е външен министър на България, бе обвинена, че не е разкрила бизнес интересите си. Изслушването й в комисията по развитието премина бурно. Тя няколко пъти отрече, че декларацията за финансовите й дела през годините от 2007 до 2009 е непълна.

Политически опонент на Желева - евродепутатът Антония Първанова каза, че информацията, предоставена от Желева пред европарламента, не отговаря на истината. Желева отхвърли обвинението и заяви, че всички предоставени от нея документи могат да бъдат проверени и отговарят на изискванията на българските закони. Обвиненията срещу Желева се отнасят до връзките й с компанията Глобал Консулт, специализирана в социални инфраструктурни проекти. Евродепутати ще проучат документите на кандидатката. Във вестникарски публикации бяха повдигнати въпроси и за бизнеса на нейния съпруг, напомня "Ню Йорк таймс".
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 15| 8441 |22.12.2009 Турция скочи срещу членството на България в ЕС . 2| 5713 |16.12.2009 Румъния е готова да замести България в "Южен поток" . 4| 7247 |12.12.2009 България приема затворници от Гуантанамо? . 0| 5224 |22.11.2009 ООН: България спира само 2% от трафика на хероин

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads