Ердоган да не стъпва в Германия, искат политици
Причина за това е задържането под стража на журналиста от вестник „Ди Велт“ Дениз Юджел, който е германски гражданин.
Говорителят за вътрешната политика на левицата Стефан Майер подчерта пред „Билд“, че президент, който позволява това да се случва, не следва да бъде приеман в Германия, а Юджел трябва да бъде освободен незабавно.
Експертът по външна политика Ханс-Петер Ул коментира искането на Ердоган да проведе митинг с турската общност в страната преди референдума, което вече е категорично невъзможно след задържането на журналиста.
„Наложително е германското правителство да вземе мерки и заедно със забраната за влизането, да бъдат замразени и банковите сметки на Ердоган. Агитаторите за диктатура и връщане на смъртното наказание – правителството в Анкара и президентът на Турция, не следва да имат правото да провеждат митинги в Германия“, посочва депутатката от левицата Севим Даделен, която е с турски корени.
Лидерът на Германската свободна демократична партия-либерали Кристиян Линднер също призова за забрана за представители на турската власт да влизат в Германия.
„Анкара търси у нас подкрепа за края на парламентарната система, за приключване с върховенството на закона и свободата на медиите. Това не може да става, докато в Турция арестуват и хвърлят в затвора германски гражданин, който ползва свободата на словото. Наложително е Германия да преосмисли отново отношенията си с Турция“, коментира Линднер.
Според него германското правителство трябва да излезе с твърдо решение както за двустранните връзки, така и за конкретния случай с журналиста. „Турция, която погазва европейските ценности, няма място в семейството на ЕС”, подчертава той.
Веднага след задържането на Дениз Юджел под стража със съдебно решение външното министерство в Берлин привика посланика на Турция и отправи официален протест с настояването кореспондентът на „Дойче веле“ и „Ди Велт“ да бъде незабавно пуснат на свобода.
Външният министър Зигмар Габриел заяви пред журналисти, че Германия е изправена пред един от най-сериозните проблеми в отношенията с Анкара.
„Недопустимо е в която и да е държава съдебната система да бъде ползвана за оръжие срещу журналистите. Както в Германия, така и в Турция, законите трябва да защитават демокрацията и правата на човека“, подчерта Габриел.
Моля, подкрепете ни.