Реклама / Ads
8| 17308 |31.03.2024 СВЯТ

ISW: Забавянето на американската помощ принуди Украйна да отстъпи на бойното поле

.
Украинският президент Володимир Зеленски посочи, че забавянето на американската помощ за сигурност е принудило страната да отстъпи на бойното поле и ще продължи да застрашава отбранителните ѝ способности. Washington Post публикува откъси от интервю със Зеленски на 29 март, в което той заявява, че Украйна няма да може да защити територията си без подкрепа, тъй като в момента разчита на САЩ за въоръжението.
 

Украинските сили се "опитват да намерят някакъв начин да не се оттеглят" от неопределени фронтови зони. Те са стабилизирали фронта близо до Авдеевка, Донецка област.







Зеленски предупреди, че Русия ще използва всякакви бъдещи сценарии, при които Украйна трябва да отстъпи инициативата. "Ако не предприемем стъпки напред, за да подготвите нова контранастъпление, Русия ще предприеме тези стъпки", каза той. Това пише в дневния си анализ Институтът за изследване на войната (ISW).

 
Украйна провежда удари в тила срещу руски петролни рафинерии с цел стратегически ефекти. Зеленски заяви, че украинските удари са в отговор на руските срещу енергийната инфраструктура. Интервюто е в съответствие с неотдавнашните изявления на главнокомандващя генерал-полковник Александър Сирски, че че украинските сили не са в състояние напълно да компенсират недостатъците на бойното поле.

 

Руските ракетни удари унищожиха една от най-големите топлоелектрически централи (ТЕЦ) в Харковска област на 22 март. Украинската електрическа компания Центренерго съобщи на 29 март, че на 22 март руските ракетни удари са унищожили всички енергоблокове и спомагателно оборудване в Змиевската ТЕЦ в Харковска област.

 

Руските сили проведоха най-голямата серия от комбинирани удари с дронове и ракети срещу украинската енергийна инфраструктура в нощта на 21 срещу 22 март от началото на войната.

 

Съобщава се, че руската армия формира мобилни огневи групи срещу украински удари с дронове, но вероятно ще се затрудни да ги разполага в близко бъдеще. 

 
Формирането на мобилните огневи групи показва, че Русия може да не е в състояние да разположи конвенционални системи за противовъздушна отбрана, като системите Панцир-С1 или С-300/400, на всички критични съоръжения в Западна Русия. По-вероятно е руските сили успешно да разположат мобилни групи в окупираната Украйна, където има сравнително по-малко въздушно пространство за покриване и по-малко възможни украински вектори за полети на украински дронове, отколкото в западна Русия. Изглежда, че руската армия дори не е успяла да покрие важни потенциални цели в, според съобщенията, добре защитени зони в Русия.





Руските власти продължават да ескалират правния натиск срещу мигрантите след атаката на Crocus City Hall на 22 март, което накара както руските власти да увеличат депортациите, така и мигрантите доброволно да напуснат Русия. Първият отдел на руския правозащитен проект съобщи на 29 март, че властите в Санкт Петербург са започнали операция срещу мигрантите и провеждат широкомащабна операция за идентифициране и депортиране на мигранти, за които се съобщава, че са нарушили миграционните закони от Русия.

 
Един от адвокатите на Първо управление заяви, че руските правоприлагащи органи извършват акции в хостели и апартаменти в Санкт Петербург и че центровете за временно задържане в Санкт Петербург са пренаселени с мигранти. Адвокатът заяви, че руските власти са депортирали 64 чужди граждани на 28 март и изчисли, че руските власти са депортирали достатъчно мигранти, за да напълнят два пълни самолета, които наскоро излетяха от Санкт Петербург до неуточнена дестинация. Руското опозиционно издание Astra съобщи на 30 март, че повече от 400 служители на полицията в Санкт Петербург и персонал на Росгвардия участват в операцията. Полицията в Санкт Петербург е проверила документите на почти 1500 чуждестранни граждани, издала е няколкостотин административни нарушения и е започнала 10 криминални случая по време на операцията до момента.

 

Ръководителят на съвместната пресслужба на градските съдилища на Санкт Петербург Дария Лебедева заяви, че съдилищата през изминалата седмица са постановили принудително депортиране на 418 мигранти и са наредили на още 48 мигранти (които са живели в града) да платят глоба и доброволно да напуснат Русия за нарушаване на миграционните закони. Информационният канал на Кремъл ТАСС съобщи, че служители на руската Федерална служба за сигурност (ФСБ) са задържали трима мигранти от Централна Азия, обвинени в подготовка за извършване на терористична атака на неопределено масово събиране в Ставрополска област.

 

Заместник-министърът на труда, миграцията и заетостта на Таджикистан Шахноза Нодири заяви, че Таджикистан е наблюдавал отлив на таджикски мигранти от Русия след атаката на Crocus. Много таджики са заявили на властите, че искат да напуснат Русия от страх и паника.

 

Нодири заяви, че повече хора влизат в Таджикистан, отколкото напускат, но че правителството очаква изтичането на мигранти от Русия да бъде временно явление.


Руските официални лица досега са повдигнали обвинения срещу девет души за предполагаемото им участие в атаката на Crocus, всички от които руските власти са идентифицирали като граждани на Таджикистан.

 

Руската служба на BBC News съобщи на 27 март, че руските власти значително са увеличили броя на наказателните дела, образувани за нарушения на миграционното законодателство след атаката на Crocus, особено срещу граждани на Таджикистан.





Радио Свободна Европа/Радио Свобода (RFE/RL) съобщи, че руските граждани от етническите малцинства и мигрантите в Русия са станали все по-загрижени за етнически мотивирани престъпления и ксенофобска реторика след атаката на Crocus, а Първо управление по подобен начин отбеляза, че антимигрантските и ксенофобските настроения рязко нараснаха в Русия след атаката.

 

Руската ултранационалистическа общност засили призивите си за политика срещу мигрантите, а руски официални лица наскоро предложиха политики, като ограничаване на влизането на мигранти в Русия, въвеждане на по-сурови наказания за престъпления, извършени от мигранти, и премахване на безвизовия режим на Русия с Централна Азия държави.

 

Руският президент Владимир Путин изрази загриженост относно повишеното етническо напрежение в руското общество след атаката на Crocus на 28 март и може би е сигнализирал на руската ултранационалистическа общност, че трябва да спре да разпалва етническите напрежения.


Руските власти може да се опитат да задържат по-голям брой мигранти, за да ги принудят да подпишат договори за военна служба, като се има предвид предишното разчитане на Русия на мигранти и затворници в нейната кампания за криптомобилизация.





Политиките срещу мигрантите биха могли да застрашат усилията на Русия за криптомобилизация и допълнително да влошат недостига на работна ръка, ако депортира голям брой мигранти. Но руските власти едва ли ще са готови да се поддадат на ксенофобските искания на руските ултранационалисти за сметка на военните усилия на Русия.

 

ФрогНюз

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 4| 4590 |29.03.2024 ISW: И с ограничени ресурси Украйна разби руския напор . 1| 2999 |28.03.2024 Шолц: Мирът в Украйна е възможен. Путин трябва да спре своята варварска кампания и да изтегли войските . 19| 6638 |28.03.2024 Вълна от ксенофобия заля Русия след терористичната атака в Крокус . 0| 3222 |27.03.2024 Тръмп с успех на фондовата борса, акциите на социалната му мрежа летят

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads