11|
5844
|24.02.2016
СВЯТ
"Южен поток" и "Турски поток" стават "Посейдон"
Нов проект за подводен газопровод в Черно море "Посейдон" идва като наследник на провалилите се проекти "Южен поток" и "Турски поток", съобщиха медиите в Москва.
"Газпром", италианците от "Едисон" ( Edison) и гръцката DEPA са подписали предварително споразумение за доставки на природен газ по дъното на Черно море през трети страни до Гърция и след това до Италия.
Меморандумът е бил подписан днес в Рим от ръководителите на трите компании Алексей Милер, Марк Бенаюн и Теодорос Китсакос. Целта на документа е да се подготви маршрут за доставки на руски газ към Европа.
В съобщението на "Газпром" се посочва, че страните "максимално ще се възползват" от работата, свършена от Edison и DEPA по проекта ITGI Poseidon.
На практика става дума за съживяване на интерконектора (ITGI) Турция-Гърция-Италия, планиран в рамките на Южния газов коридор. "Посейдон" е името на морския участък от този газопровод, планиран да мине по дъното на Йонийск оморе до италианския бряг като връзка между гръцката и италианската газопреносни системи.
По 50% в дружеството IGI Poseidon S.A. притежават Edison и DEPA. То е резултат на споразумение от 2002 г. за свързване на Ставролиминас и Отранто. Преди да избухне икономическата криза през 2008г. стойността му бе около 1 млрд. евро, като морският участък бе оценен на 350 млн. евро.
Марк Бенаюн казва, че в газопровода ще се спазят всички изисквания на ЕС и той ще превърне Италия в голям газов хъб в Южна Европа. Китсакос изтъква, че ще се засили ролята на Гърция като коридор за газови доставки. Преди подписването на меморандума Милер се срещна с икономическия министър на Италия Федерико Гуиди, а на церемонията присъства представителяг на гръцкото външно министерство по въпросите на международните икономически отношения Георгиос Ципрас.
Според Михаил Корчемкин, директор на консултантската компания East European Gas Analysis под "трети държави" най-вероятно се разбира България, защото до Гърция няма друг начин да се стигне в контекста на силно влошените отношения на Москва с Анкара. Пред РБК той казва, че споменаването на "Пойседон" е във връзка с проучване на трасето за новия поток.
Но Корчемкин смята, че и този план на "Газпром" ще си остане на книга, тъй като корпорацията няма за него средства, а европейски контрагенти ще се въздържат от договори с руснаците заради вероятността да попаднат под санкции. Изглежда чрез споразумението Edison и DEPA по-скоор искат да получат отстъпки за руския газ, а руснаците – да получат основание да продължат да строят инфраструктурата в Южна Русия, подвеждаща към подводната част на тръба през Черно море, допълва той.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads