Стотици са вече жертвите на бунтовете в страната, които продължават вече втори месец. Напрежението избухна, след като в първия ден на месец февруари Мианмар осъмна под военна диктатура. Армията осъществи преврат и задържа партийни лидери, а като мотив бяха посочени финансови измами, за които и към днешна дата няма доказателства.

Загиналите при безредиците са над 600 души като според свидетелски разкази армията убива напълно целенасочено. Сред жертвите има и деца.

19 души бяха осъдени на смърт от армията заради убийство на военен. Това бяха първите подобни присъди.

Неправителствени организации определят случващото се като геноцид.