18|
9864
|26.08.2013
СВЯТ
Войната наближава! 37 държави се готвят да ударят Сирия
Две от най-могъщите членки на НАТО - Турция и Великобритания, обявиха в понеделник, че са готови да влязат във война със Сирия и без резолюция на Съвета за сигурност на ООН.
Турският външен министър Ахмет Давутоглу даже заяви, че военната коалиция срещу Асад вече включвала 36-37 държави, пише Труд. "Турция е готова. Тези, които извършват военни престъпления, трябва да бъдат наказвани! Башар ал Асад надмина дори зверствата и кланетата от Босна през 90-те години", отсече Давутоглу пред в. "Милиет".
"Напълно е възможно да действаме и без санкция от ООН", заяви британският дипломат №1 Уилям Хейг пред Би Би Си. Той изрази увереност, че режимът на Асад стои зад химическата атака в околностите на Дамаск през миналата сряда. Опозицията твърди, че жертвите са 1300 души, а "Лекари без граници" - 355. "Единственият невъзможен вариант пред нас вече е да не направим нищо", каза френският външен министър Лоран Фабиюс.
Решението дали да има военна интервенция щяло да бъде взето до няколко дни. И Хейг, и Фабиюс изразиха съмнение, че оръжейните инспектори на ООН ще намерят каквито и да било доказателства за извършителя на химическата атака заради забавянето им от сирийския режим. "Тактиката на Асад очевидно е такава, освен това интензивните бомбардировки през последните дни най-вероятно са унищожили уликите", съгласи се и източник от Пентагона. Екипът от инспектори на ООН бе обстрелван в понеделник от снайперисти в подстъпите към засегнатия от бойните отровни вещества район Гута, североизточно от Дамаск.
Не бе съобщено за пострадали, но заради повредения си джип експертите били забавени с часове. В крайна сметка отишли в друго предградие - Муадамиет аш Шам, на югозапад от столицата, също обгазено миналата сряда. Режимът в Сирия хвърли вината за инцидента върху бунтовниците, а те - на Дамаск. Говорител на Белия дом заяви, че доказателствата срещу Асад се трупат. Но отрече информацията на в. "Дейли телеграф", че вече е решено войната да започне в близките дни.
Конгресменът демократ Елиът Енджъл заяви обаче, че ситуацията може да се окаже толкова сериозна, че президентът да нареди въздушни удари още преди на 9 септември да свърши ваканцията на Конгреса. А сенаторът републиканец Джон Маккейн призова Обама да не чака ООН, а да нанесе "сериозен удар, не само с някакви си крилати ракети". Иначе авторитетът на САЩ щял да бъде сринат. Руският външен министър Сергей Лавров предупреди, че това ще е "сериозно нарушение на международното право" и "трагична грешка".
"Западът поема по хлъзгав път, последствията ще са крайно опасни за Близкия изток и Северна Африка, няма доказателства срещу Асад", каза Лавров. Но добави: "Не се готвим да воюваме с никого заради Сирия, надяваме се западните ни съюзници да подходят стратегически, а не спонтанно." Китай призова към сдържаност, а Ирак, който иначе е съюзник на САЩ, заяви, че няма да отвори въздушното си пространство за война в Сирия. Саудитска Арабия е категорично за военна намеса, а Германия обяви, че ще подкрепи "последствията" срещу Асад, ако се докаже вината му. Единствената концентрация на "чужда сила" в понеделник бе в Йордания, където генерали от няколко западни и арабски държави обсъждаха ситуацията.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads