22|
7112
|17.03.2014
СВЯТ
Западът наказва Русия заради Крим
Москва се отправи към дълбока международна изолация, след като в неделя населението на Кримския полуостров гласува да се присъедини към Русия на референдум, обявен за незаконен от ЕС и САЩ, пише “Файненшъл таймс”. На фона на заплахата от международни санкции, централната банка на Русия заяви, че извънредните мерки, предприети за пръв път през 2008 година по време на финансовата криза, може да бъдат подновени при необходимост.
Тревогите продължават да се задълбочават, имайки се предвид възможен военен конфликт между Украйна и Русия. След като десетки хиляди руски войници започнаха учения на изток от Украйна, Киев изпрати войски и екипировка за подсилване на източната си граница.
По последни данни, към момента са обработени ¾ от протоколите след края на гласуването в референдума за статута на Крим. За влизане на полуострова в състава на Руската федерация са гласували 95.7%. Това съобщи ръководителят на комисията на Върховния съвет на Крим по произвеждането на референдума Михаил Малишев.
Милион и половина избиратели имаха право на глас днес в автономната република. Те трябваше да изберат между интеграция с Русия и разширена автономия в рамките на Украйна.
Още в понеделник Върховният съвет на Крим ще оформи официалната молба за влизане в състава на Руската федерация, съобщи първият вицепремиер на кримското правителство Рустам Темиргалиев.
Геополитическата игра на карти се разгоря до най-голямата криза в Европа след Студената война. САЩ обявиха референдума за незаконен, а Барак Обама заяви, че все още има начин кризата да се разреши с дипломация, европейските министри на външните работи държат да наложат санкции срещу Русия на срещата си в понеделник.
САЩ отхвърлят резултатите от референдума в Крим, считат действията на Русия за „опасни и дестабилизиращи” и призовават своите съюзници и други страни да предприемат мерки, с които да заставят Русия да заплати за своите действия, се посочва в официални изявление на Белия дом. „Ние призоваваме всички членове на международната общност да продължат с осъждането на такива действия, да предприемат конкретни стъпки за ответни мерки и съвместно да подкрепят украинския народ и целостта на украинската територия и нейния суверенитет. Ние живеем в това столетие, отдавна са минали дните, когато световната общност спокойно наблюдаваше как една страна със сила завзема територията на друга”, се посочва в изявлението.
Президентът на САЩ Барак Обама е заявил в телефонен разговор с президента на Русия Владимир Путин, че „САЩ и международната общност никога няма да признаят резултатите от референдума в Крим“. Това съобщиха от пресцентъра на Белия дом.
Обама е потвърдил, че смята гласуването в Крим по въпроса за статута на полуострова за „нарушаване на конституцията на Украйна“. В същото време американският президент смята, че „съществува ясен път за преодоляването на кризата чрез дипломатически средства, при което ще бъдат отчетени интересите както на Русия, така и на народа на Украйна“. По думите му, държавният секретар на САЩ Джон Кери както и преди продължава да бъде готов „да работи заедно с руския външен министър Сергей Лавров и украинското правителство за намирането на дипломатическо решение на кризата“, отбелязаха от Белия дом.
По-рано от пресцентъра обявиха, че телефонният разговор се е състоял по инициатива на американската страна. В хода му Путин е подчертал, че референдумът в Крим е съответствал напълно на нормите на международното право. Путин също специално е подчертал, че освен международното право и Устава на ООН, референдумът е отчел и „известният косовски прецедент“.
САЩ имат намерение в понеделник, 17 март да въведат жестоки санкции по отношение на Русия. Това съобщава "Обозревател", позовавайки се руски дипломатически източник. По информация на източника списъкът на санкциите ще е следният: пълно замразяване на капитали, инвестиции, рейтинги и кредити, блокиране продажбата на природен газ за Европа (разполагане на LNG-терминали, които да позволяват приемането на американски втечнен газ). На населението, бизнеса, чиновниците максимално се ограничава, или напълно се забранява влизането в САЩ.
Освен това ще бъдат предприети мерки относно собствеността и капиталите с руски произход в САЩ. Ще бъде установен произходът на парите, с които е закупена собствеността, ще бъдат замразени всички проблемни сметки, засега за 6-12 месеца (мярката вече е приложена по отношение на съратниците на Янукович, от утре тя ще важи и за руски бизнесмени). Ще бъдат разследвани всички гръмки покупки на руските олигарси, като пример са посочени спортните клубове на Прохоров и Абрамович.
ЕС потвърждава, че състоялия се в Крим референдум е нелегитимен, се посочва в съвместно изявление на председателя на Европейския съвет Херман ван Ромпой и председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу. „Решението за незаконността на този референдум е взето от ЕС още на 6 март. 28-те държавни и правителствени ръководители на страните-членки на ЕС на 6 март счетоха референдума за статута на част от украинската територия за противоречаща на конституцията на Украйна и международното право. Резултатите от този референдум няма да бъдат признати от ЕС”, се посочва в изявлението на Ромпой и Барозу.
Проведения референдум относно статута на Крим усложнява усилията по разрешаване на кризата в Украйна, смята председателят на Европейския парламент Мартин Шулц. „Съжалявам, че този референдум се е провел, понеже той както е нелегитимен и незаконен, така и усложнява бъдещите усилия по разрешаване на кризата. Това гласуване не е законно нито по украинското, нито по международното законодателство”, заяви Шулц.
Япония призова Русия да не анексира Крим, присъединявайки се към критиките относно проведения в региона референдум, съобщава АФП. „Нашата страна не одобрява резултата от референдума . Япония силно призовава Русия да остане напълно вярна на международния закон, да уважава суверенитета на Украйна и интегритета на нейната територия и да не продължава напред с анексирането на Крим”, заяви Йошихиде Цуга, говорителят на японското правителство.
Премиерът на Канада Стивън Харпър обяви, че канадските власти няма да признаят резултатите от проведения в неделя референдум относно статута на Крим, съобщава АФП. „Този референдум е нелегитимен. Гласуването няма юридическа сила и Канада няма да признае неговите резултати”, заяви Харпър.
Италия смята провеждането на референдума в Крим за нелегитимно и че дипломатическото разрешаване на проблема е все още възможно, предаде РИА Новости. „Италия заедно с други европейски партньори счита за нелегитимно провеждането на референдума за отделяне на Крим и подкрепя резолюцията, която вчера беше представена за обсъждане в Съвета за сигурност на ООН”, заяви министърът на външните работи на Италия Фредерика Могерини, като добави, че на насрочената за понеделник среща на министрите на външните работи на ЕС в Брюксел ще бъде взето решение за това, как да се приложат съгласуваните по-рано санкции по отношение на граждани на Русия и Украйна, „в случай, че няма признаци за подобряване на ситуацията”.
Министърът на външните работи на Великобритания, Уилям Хейг заяви, че Лондон не възнамерява да признае легитимността на проведения в неделя референдум за самоопределянето на Крим. „Великобритания, също както и по-голямата част от международната общност, няма да признае референдума или неговите резултати. Действията на Русия, отхвърлящи призивите за суверенитет и териториална цялост на Украйна могат да имат политически и икономически последствия”, заяви Хейг.
Премиерът на Турция Реджеп Тайип Ердоган заяви, че Турция вижда Украйна цяла и независима, и не възнамерява да признава резултатите от референдума за статута на Крим. На официалния сайт на турския парламент се съобщават, че турският правителствен ръководител е заявил това в хода на среща, с бившия лидер на Меджлиса на кримските татари и украински депутат Мистафа Джемилев състояло се в неделя вечерта в Измир, предава Интерфакс-Украйна.
„Премиерът на Турция подчерта, че Турция вижда Украйна цяла и независима, също се обявява против намесата на чуждестранни сили във вътрешните дела на Украйна. Освен това, Реджеп Тайип Ердоган заяви, че не възнамерява да признава резултатите от референдума, който се състоя на 16 март 2014 г. в Крим, защото той противоречи на международните норми“, се казва в съобщението.
Ердоган също припомни, че позицията на Турция в частта на преодоляването на кризата в Крим по мирен път и въз основа на запазването на териториалната цялост на Украйна е твърда и неизменима. „Лидерът на турското правителство изрази притеснения във връзка с кризата и изрази готовност да окаже максимална подкрепа, в случа че кримският народ се окаже под какъвто и да е натиск“, съобщава сайтът на турския Меджлис.
Темите на разговор в тълпата бяха няколко- пропагандният поток по държавните телевизионни канали, възможна война с Украйна, последните атаки от страна на властите срещу независими медии. „Чувството на оскърбено достойнство изведе демонстрантите на улиците. Властите отново вършат неща, които влошават състоянието на хората, които никой не е питал за мнение. Хората се страхуват от нова „Желязна завеса”, от изолационизъм. Крим в случая е само повод”, смята ръководителят на Политическа експертна група Константин Калачьов.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads