Реклама / Ads
7| 3530 |10.04.2025 АРТ ДЖУНГЛА

Съществували ли са Шекспир, Робин Худ, Омир, Крал Артур, Сун Дзъ

.
Истински или измислица
Днес е лесно да научим всичко за живота на дадена знаменитост или политик, като просто напишем името му в търсачката. Но това не винаги е било така. В древността никой не е писал блогове, автобиографии или подкастове за своите подвизи. Ето защо някои известни исторически личности може да не са били истински. хора, а просто красиви измислици, които са се превърнали в легенди и по някакъв чудодеен начин са достигнали до нас. Нека поговорим за пет известни персонажа от миналото, чието съществуване все още е под въпрос.
 

Може да са били просто красиви измислици, които са се превърнали в легенди и по някакъв чудодеен начин са достигнали до нас. Нека поговорим за пет известни персонажа от миналото, чието съществуване все още е под въпрос.

Съществувал ли е Шекспир

 

Изглежда, че Уилям Шекспир със сигурност е съществувал – познаваме огромен брой негови произведения!

Но не всичко е толкова просто. Мнозина смятат, че „Уилям Шекспир“ е само псевдоним, а истинският автор на известните трагедии и комедии никога няма да узнаем. Да, в Англия наистина е живял човек с такова име, но откъде е взел такъв литературен талант – не е известно. Той не е учил в университет, в завещанието му няма нито дума за книги или пиеси, а от биографията – само няколко скучни факта.


Като истински автори на „шекспировите“ произведения са изтъквани различни имена: от философа Франсис Бейкън до поета Кристофър Марлоу. Но най-любопитната версия е свързана с графа на Оксфорд – Едуард де Вере. Установено е, че стихотворенията на дьо Вере са много близки до стила на Шекспир. Съществува мнение, че графът е скрил авторството, тъй като не се е предполагало, че благородниците ще съчиняват нещо – в тези времена това се е смятало за нещо „ниско“. Така че Шекспир може би не е съществувал в действителност.


Съществувал ли е Робин Худ

 

Робин Худ е героят, който всички познават. Неговите вечни атрибути са лъкът, стрелите, зелената шапка и разбойничеството в името на справедливостта. Но дали той е бил реална личност?

 

Уви, няма категоричен отговор. Историите за Робин започват да се появяват през XIII в. и най-вероятно това е просто народна приказка или смесица от различни източници. Още повече че името „Робин Худ“ тогава се превръща в нарицателно – така се нарича почти всеки разбойник в гората.


Има предположения, че истинският Робин Худ се е казвал Фълк Фицуорин

 

Някои историци подозират, че легендата може да е имала реален прототип. Например благородникът Фулк Фицуорин, който се разбунтувал срещу крал Джон Безземни – същият, който се появява в историите за Робин Худ. По-късно животът му също е превърнат в балада и тя удивително прилича на приключенията на героя от Шеруудската гора.

 

Съществувал ли е Омир

 

Омир е същият древногръцки поет, чиито „Илиада“ и „Одисея“ все още се налага да се четат от учениците по целия свят. Той е смятан за автор на най-великите епоси на древността, но кой е бил в действителност – и дали изобщо е бил – все още е загадка.

 

Според една от версиите Омир просто е записвал древни митове, които вече са се предавали устно в продължение на векове, много преди той да се роди. Някои дори твърдят, че е бил сляп, а други – че Омир може да е бил… жена.


Някои учени се съмняват дори в съществуването на Омир

 

Съществува и по-радикална хипотеза: Омир изобщо не е един човек, а колективен образ, под който се крият различни поети и учени. Предполага се, че те са създали или преразказали тези легенди заедно, а след това всичко това е било приписано на едно име. Така че може би великият поет, какъвто си го представяме, никога не е съществувал.


Съществувал ли е крал Артур

 

Крал Артур е друг известен герой от британските легенди. Той извадил меча Екскалибур от камъка, основал Кръглата маса, повел рицарите в търсене на Светия граал и според слуховете получавал съвети от магьосника Мерлин. Но колкото повече магии и чудеса има в тази история, толкова по-силни са съмненията: дали Артур изобщо е бил истински човек?

 

Първите споменавания за него се появяват едва през IX в., въпреки че приписваните му събития датират от по-ранно време. Изглежда, че ако е имало прототип, той е живял няколко века преди появата на легендите.


Някои историци смятат, че в основата на мита може да е римският генерал Луций Арторий Каст, а други посочват владетел от V в. на име Риотъм. Но никой от тях не е яздил кон, придружен от вълшебници, нито е размахвал магически меч. Най-вероятно Артур е събирателен образ, в който са смесени реални герои, фолклор и измислици на средновековни поети, пише още Kaldata.com.

 

Кой е написал „Изкуството на войната“

 

„Изкуството на войната“ е като настолна книга по стратегия: цитира се от генерали, бизнесмени и коучове по саморазвитие. Смята се, че авторът е Сун Дзъ – древнокитайски генерал, за когото се предполага, че не само е писал за войната, но и сам е имал талант да въвежда строги порядки. Според легендата той дори наредил да бъдат екзекутирани две от любимите наложници на императора, за да разберат останалите, че дисциплината е по-важна от симпатиите. Но все по-често се задава въпросът: живял ли е изобщо този Сун Дзъ?


Всъщност няма доказателства за съществуването му. Учените не знаят кой е написал „Изкуството на войната“ и откъде е дошло това произведение – просто в някакъв момент във военните среди започват да се появяват текстове, написани на бамбукови плочки. Няма личен подпис на Сун Дзъ, няма данни за живота му. Всичко сочи към това, че това не е бил човек, а събирателен образ, а книгата е резултат от дългогодишната мъдрост и опит на различни военни умове.

 

Автор

Даниел Десподов

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 3| 3787 |03.04.2025 "Как можах да те пусна, сине, в тази ужасна битка." Алла Пугачова издаде две песни за войната /видео/ . 1| 2955 |25.03.2025 Иво Димчев казва „ОФ!20“ с концерт-спектакъл в зала 1 на НДК . 0| 5902 |21.02.2025 Скрити от векове китайски съкровища най-накрая виждат бял свят . 0| 5267 |18.02.2025 „Трансформирани реалности“ на Шахриар Мазанди ни отвежда към видимото и отвъд него в One Gallery

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads