С 514 лв. българинът няма да се чувства беден
Данните от изследването показват, че 12.2% от българите стартират трудовата си кариера "на черно", без договор. Над 46% от респондентите фактически са стартирали в платения труд във възрастта между 15 и 19 години.
Смяната на работа е много често явление. Само 15% от изследваните не са сменяли никога настоящата си работа. В преобладаващия случай броят на промените варира между 3 и 5, като 10.5% са сменяли работата си 6 и повече пъти. Причината за тази динамика в заетостта в повечето случаи е търсенето на по-добра и по-сигурна работа, но в условията на криза като важен фактор се отрояват съкращенията и икономическите проблеми на фирмите, обясниха синдикалните експерти.
Кризата разширява базата на бедността, като проблемът се е задълбочил през 2010 г., сочи друг извод на изследването. Близо 60% от участващите в проучването изпитват затруднения с доходите, които получават, а за 26% от тях те са сериозни.
На абсолютното дъно на бедността са 9.5% от респондентите, докато през 2009 г. като такива се оценяват 8.7 процента. Само 1% от българските работници казват, че живеят добре.
Около 20% са работещите в постоянно или често проявяваща се стресогенна среда, но в същото време за близо 30% напрежението в работата определено ги зарежда с положителни емоции. Едва 3.5% споделят, че са били обект на психически тормоз, а подложените на физическо и сексуално насилие на работното място са съответно 0.1 и 0.2%.
Като изключително проблематична се очертава сферата на „Развитие на работната сила”, която е основен компонент на трудовия климат. Над 80% от наетите нямат осигурени от фирмата възможности за обучение и квалификация, за продължаващо професионално обучение, изучаване на допълнителни професии и съвместяване на професии.
Моля, подкрепете ни.