Реклама / Ads
0| 3707 |27.03.2025 БИЗНЕС & ТУРИЗЪМ

6 опасности в интернет, за които не знаете

.
Източник: Adobe Stock
Интернет отдавна се е превърнал в неизменна част от ежедневието ни – пазаруваме, плащаме сметки и общуваме с приятели онлайн. Макар удобствата да са безброй, опасностите, свързани с дигиталния свят, не спират да нарастват. За съжаление, много хора вярват, че лесно могат да разпознаят онлайн измама, но истината е, че киберпрестъпниците стават все по-добри в това да прикриват намеренията си, а техниките им стават все по-изкусни и трудни за разпознаване.
 

Ето шест опасности в интернет, за които вероятно не подозирате, но могат сериозно да навредят на вашите лични финанси и сигурност.

 

1. Deepfake – опасната сила на изкуствения интелект


Изкуственият интелект може да създаде съдържание, което трудно се различава от реалността. Deepfake технологията, например, позволява на киберпрестъпниците да имитират гласа или лицето на познат човек, създавайки убедително видео или аудио съдържание. Представете си как получавате видео съобщение от близък човек, който моли за пари. В такава ситуация рискът да се подведете е голям, защото измамата е изключително правдоподобна и трудно разпознаваема.

 

2. Перфектни копия на сайтове и фалшиви приложения


Вероятно сте свикнали да следите адресите на сайтовете, но киберпрестъпниците вече създават почти перфектни копия на популярни платформи – от социални мрежи до банкови услуги. Въвеждането на лична информация или номера на банковата ви карта в такъв фалшив сайт може да доведе до моментална загуба на средства и източване на големи суми пари от картите. Винаги проверявайте внимателно URL адресите и теглете приложения само от надеждни източници.

 

3. „Криптоджакинг“ – скритото зло


Случвало ли ви се е компютърът ви изведнъж да стане необяснимо бавен? Може би сте жертва на „криптоджакинг“ – когато устройство ви тайно се използва за добив на криптовалути. Малко хора са наясно с този вид измама. Заразяването обикновено става чрез безобидно изглеждащи линкове, съобщения или реклами. Това не само натоварва устройствата, но и създава риск за вашата сигурност и лични данни.

 

4. „Фишинг“ измами – специално за теб 


Фишинг атаките стават все по-прецизни, като използват лично персонализирана информация от социалните ви профили, за да изглеждат по-достоверни. Може да получите имейл от „банката ви“, който да съдържа вашето име, адрес или дори част от номера на картата ви. Така лесно бихте могли да повярвате, че съобщението е легитимно, и да предоставите данни, които да доведат до кражба на пари от карта

Имайте това предвид, когато споделяте информация за себе си в публичното пространство. 

 

5. Опасности в безплатните Wi-Fi мрежи

 

Използването на безплатни Wi-Fi мрежи в кафенета, хотели или летища крие риск, за който повечето хора не се замислят. Хакерите могат лесно да проследят и да прихванат вашата комуникация, а оттам – пароли и банкови данни. Това представлява сериозна заплаха за вашите лични финанси. Винаги ползвайте VPN или избягвайте да извършвате финансови операции в обществени мрежи.

 

6. Фалшиви чатботове и AI-асистенти


Свикнали сме да се доверяваме на онлайн помощници, но все по-често зад тях стоят системи с изкуствен интелект. Представете си обаче, че си говорите с AI, създаден специално, за да ви подведе.

 

Някои киберпрестъпници създават фалшиви чатботове, които могат убедително да ви убедят да предоставите лични или финансови данни, подлагайки на риск вашите лични финанси.

 

За да се предпазите, никога не споделяйте чувствителна информация в чатове, чийто произход не можете да потвърдите със сигурност. Подобни измами се случват толкова бързо и лесно, че често е късно, когато осъзнаете, че сте жертва.

 

В свят, в който дигиталните опасности постоянно се променят и еволюират, единственото решение е да бъдете винаги нащрек. Проверявайте старателно информацията, бъдете внимателни с линкове, които ви се струват подозрителни, и най-вече – пазете данните си с повишено внимание.

 

Измамите еволюират непрекъснато и единственото, което можете да направите, е да бъдете информирани, внимателни и подготвени. Така ще намалите риска от неприятни изненади и ще се защитите от капаните на дигиталната среда.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 13| 5056 |25.03.2025 Над 90 млрд. лева спестявания или 42,3 от БВП „кътат“ българските домакинства . 6| 20763 |25.03.2025 НАП откриха нарушения в 479 обекта в планинските ни курорти - Банско, Пампорово.... . 0| 2711 |25.03.2025 Електрохолд представя атрактивни оферти за дома и бизнеса по време на изложението Green Energy 2025 в София . 0| 2725 |25.03.2025 Безплатни консултации с детски онкохематолог - доц. д-р Тунч Фъшгън в София на 04.04.25 г.

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads