България е спряла поръчките за тръбопроводи за „Турски поток“
Въпреки това, бивш български посланик в Русия заяви пред ICIS, че това може да позволи на страната временно да премахне поредицата от политически проблеми, свързани с изменена директива на ЕС и предстоящи санкции на САЩ срещу руски тръбопроводи.
Фирмата "Атоменергоремонт" АД, правила ремонти в АЕЦ "Козлодуй", помогнала за модернизирането на други местни електроцентрали, поиска спиране на процедурата за възлагане на строителство на 470-километров газопровод, свързващ българската газопреносна система от Изток със Сърбия на Запад.
Не е ясно, защо компанията се е оплакала и защо „Булгартрансгаз“ е предприела стъпка за спиране на процеса. Операторът на мрежата само заявява в своето съобщение за пресата, че делото е било отнесено до Комисията за защита на конкуренцията.
Процедурата за закупуване на оборудване е важна част от усилието на България да изгради критикувания 470-километров тръбопровод, който да транспортира руски газ, внесен по тръбопровода TurkStream2, и да го транспортира до сръбската граница за по-нататъшни доставки в Унгария.
Общо 15,75 млрд. куб.метра на година руски газ ще бъдат изнесени реверсивно от Турция към България в точката за взаимно свързване/интерконектор Малкоклар-Странджа. Оттам газът ще бъде транспортиран през българската национална транзитна система до Провадия в североизточната част на страната.
„Булгартрансгаз” обяви търг за изграждане на 470-километровия тръбопровод на 21 декември 2018 г., като същия ден стартира задължителната фаза на процедурата за отворен сезон за резервиране на резервен капацитет на граничния пункт Малкоклар-Странджа с Турция и Кирево-Зайчар IP със Сърбия.
Съмнения
За ICIS, Илиян Василев, бивш български посланик в Руската федерация и в момента управляващ съдружник в консултантска фирма Innovative Energy Solutions каза, че България ще трябва да се изръси с около € 1,4 млрд за изграждане на тръбопровода.
Моля, подкрепете ни.