4|
6372
|25.11.2013
БИЗНЕС & ТУРИЗЪМ
Бюджетът ще пилее милиони за неефективни структури и през 2014 г.
Бюджет 2014 ще бъде поредният, в който данъкоплатците ще плащат милиони за издръжката на неефективни структури без особена полза. Решимостта на поредното правителство да оптимизира администрацията засега остава на хартия, а натискът за запазване на отделни неработещи звена се оказва успешен.
Така за поредна година българите ще плащат двойно - и за издръжка, и за разходите по куп ненужни административни режими, пише вестник "Сега". Най-поразителният пример за институция, която харчи огромни суми с нулев ефект, е Центърът за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност, известен като БОРКОР. Зад мегаломанското му заглавие се крие бюджет от 18 млн. лв. за 4 години (2011-2014) и 160 души персонал.
Заявката на кабинета "Орешарски" да закрие центъра потъна в натиск за запазване на структурата. Единственото, което центърът твърди, че е направил, е анализ на нормативната база за обществените поръчки и изработването на електронна платформа за търгове. Те не са интегрирани в законодателството и никой не знае струват ли си милионите. Правителството е измислило работа на БОРКОР - всеки законопроект ще минава за анализ през него, похвали се шефката му Елеонора Николова.
В битката с корупцията участват и други неефективни структури. Откакто съществува, Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси (КПУКИ) доказа как орган, който хипотетично би трябвало да е полезен, се използва предимно за партийни поръчки. Годишният бюджет на КПУКИ за 2013 г. е 1.49 млн. лв. От тях разходите за 40 души персонал са над 880 хил. лв. Резултатът е, че решенията на комисията масово биват отменяни в съда.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads