Брокерът Димитър Георгиев: Жером Кервиел е поел ненужно голям риск
Брокерът Жером Кервиел, който бе най-коментираната личност за няколко дни, стана идол за някои, а за други се превърна в крадец. Действията му почти съсипаха трезора. Това породи доста въпроси, като например дали Кервиел е действал сам, знаел ли е някой от шефовете му за това престъпление, защо е мълчано няколко дни за разкритието му.
В тази връзка Frognews.bg взе мнението на Димитър Георгиев, брокер в ИП ЕЛАНА Трейдинг за случващото се и дали е възможно да има такива действия и у нас.
- Г-н Георгиев, как ще
коментирате финансовата измама в SG?
- Неприятна случка. Най-вече за
самия брокер, който е извършил тези злоупотреби, въпреки че той е действал от
чисто положителни подбуди и е имал намерение да направи добро, най вече да
изкара допълнителна печалба за банката и с това да си увеличи бонуса, който
получава на годишна база.
- Според вас това ли са били основните мотиви за подобна злоупотреба?
- Няма друго, което да е обявено по този повод и според мен това са били единствените мотиви.
- Липсата на достатъчен контрол ли е предпоставка за такива действия?
- Да, защото би могло предварително да се очаква, или поне да имат опасения съответните ръководители, че би могло да стане такова нещо и съответните звена по управление на риска да предприемат необходимите действия превантивно, не след това. Така че би следвало да се следят всички подобни транзакции на трейдърите. Обикновено така се прави и там са се следели, но са използвани всички възможни вратички, за да прикрие брокерът покупките си.
- Тази измама дали не е могло да се разкрие на по-ранен етап, за да не е чак такава загубата?
- Би могло, ако ръководителите на институцията са знаели за измамата и са искали да я разкрият, обаче се появиха информации, че те всъщност са знаели и така негласно са одобрявали тези действия, но ако не са знаели вече би било трудно при положение, че нямат вътрешен контрол и системи за управление на риска, би било доста трудно да се хванат тези движения.
Ако са знаели и
не са предприели нищо за да го спрат със сигурност и това им е бил и на тях
основният мотив - да се повиши печелбата и съответно техните бонуси.
Операцията е била рискова, като рискът произхожда основно от това, че той е играел с огромни по размери позиции, наистина колосални суми, много пари е инвестирал и съответно е поемал много голям риск, като при благоприятно стечение на пазара в негова полза би спечелил голяма печалба за фирмата, съответно и неговият бонус, както и на ръководителите му се изчислява като процент от печалбата на фирмата.
Проблемът е не толкова, че е изгубил и че пазарът е бил против него, то това се случва често на тези пазари, а фактът, че е играел с големи лимити.
- Явно е имал изградени механизми.
- Най-вероятният механизъм, по който той е прикривал следите си, е откриването на сметка на мним клиент, записвал е всички тези сделки като позиция на клиента и по този начин банката е оставала без открита позиция.
- И други брокери на SG са търгували със суми над разрешения им лимит, това разпространена практика ли е?
- Явно там е било така. Аз по-скоро мисля, че в големите финансови институции не е така. Тези неща се следят, професионалните ръководители знаят, че могат да се губят много пари от подобни злоупотреби и обикновено се взимат мерки, но там явно не е било така.
- Възможно ли е да се случи подобно нещо в България?
- Смятам че е възможно да, но в никакъв случай не в такива колосални размери по простата причина, че нашите банки нямат финансовия ресурс въобще да заемат такива позиции, толкова големи.Не съм чувал и не смятам, че има такава практика у нас да се търгува над разрешени лимити, по-скоро са единични случай. Тъй като това е огромен риск за този, който търгува.
Даниела Георгиева
Моля, подкрепете ни.