Бумът на имоти е за сметка на околната среда
Но тези промени си имат цена. Някогашният идиличен малък град с калдъръмени улици и традиционна архитектура, популярен навремето сред скиори и планинари от бившия съветски блок, се е променил до неузнаваемост.
Сега е препълнен с бетонни хотели, пътищата са разбити, инфраструктурата не достига, а натискът върху водните ресурси се засилва.
Десетки стари ревящи камиони превозват бетон и тухли по черните пътища в никнещите като гъби нови квартали на Банско. Прах и огромни кранове скриват гледката към планината.
"Красивото ни Банско е съсипано. Вижте всички тези блокове и сгради", казва 83-годишната Данка Спасева, която живее в града от времената на Втората световна война и комунизма.
Цената на бума също включва и крупция, незаконни сделки със земи и строителство на ски писти, в които са замесени представители на местните власти и строителни предприемачи.
"Корупцията е повсеместна. Държавата се е отказвала от функциите си да упражнява контрол и да прилага закона", казва 60-годишният Иван Сирлещов, член на местната гражданска група за борба с корупцията.
"Банско се застроява по много варварски, безобразен начин. Няма никакво градоустройство", отбелязва Сирлещов, който навремето е пускал обяви във вестниците, за да привлича туристи в града.
Историята на Банско е красноречив пример за строителния бум в планинските и морските курорти на България, където корпоративните апетити растат, а със законите, управлението и защитата на околната среда често се прави компромис.
Обещанието за големи печалби след присъединяването на балканската страна към ЕС през януари примами инвеститори от Великобритания, Ирландия и Русия, които купуват имоти на доста по-ниска цена спрямо това, което биха платили в Испания или Франция.
Девствената природа и слънчевото време като магнит превърнаха България в предпочитана туристическа дестинация още по времето на комунизма.
Frognews.bg
Моля, подкрепете ни.