ЧЕЗ и УНСС ще си сътрудничат в изграждането на кадри за енергетиката
Документът предвижда подобряване на достъпа до висше образование по специалности в областта на енергетиката чрез популяризиране и старт в кариерата, стажантски програми в дружествата от ЧЕЗ в България, оптимизиране на качеството на обучение (практическо и теоретично) чрез лектори, които са доказани професионалисти в реалния сектор, повишаване на знанията и квалификацията на специалистите от ЧЕЗ чрез обучение по бакалавърски, магистърски и докторантски програми в УНСС и др.
„Като социално отговорна компания, за нас е изключително важно да работим в посока създаване на качествени кадри в българската енергетика и развиването на образованието и учебните програми в тази сфера”, каза Карел Крал.
Програмата за съвместната дейност между УНСС и ЧЕЗ включва изготвяне на учебен план и програма на специалността „Икономика на транспорта и енергетиката“, ОКС „бакалавър“, развитие на магистърската програма „Енергиен мениджмънт“, осигуряване на квоти за стажанти от икономически специалности по европейски проекти на ЧЕЗ и др.
ЧЕЗ провежда дългосрочна политика за сътрудничество и подкрепа на българските учебни заведения. През 2012 г. бе сключен договор за партньорство с Техническия университет в София за реализацията на талантливи млади хора в българската енергетика. Сред резултатите от сътрудничеството е проектът за актуализиране на учебните програми по 4 електротехнически специалности в Техническия университет - София в съответствие с изискванията на бизнеса. Създадена бе и магистратура в Стопански Факултет на Техническия университет по специалността „Икономика на транспорта и енергетиката“.
ЧЕЗ успешно сътрудничи и с 22 професионални гимназии от Западна България при провеждането на конкурса „Стани стипендиант на ЧЕЗ“. От миналата година компанията участва и в първите две паралелки за дуално обучение по електротехника в България – едната в София, а другата в Плевен.
Моля, подкрепете ни.