2|
5493
|07.07.2009
БИЗНЕС & ТУРИЗЪМ
Дейли телеграф: България трудно ще преживее икономически шок
Литва, Латвия и Естония имат късмет. Могат да разчитат на шведските банки и на цялата мощ на шведската държава, която може да ги спаси от икономическа катастрофа. Положението на Балканите обаче е по-тежко, пише британският вестник "Дейли телеграф".
Ситуацията е най-тежка в България, където кметът на София Бойко Борисов наследява това, което нарича "пълен разпад на държавата", след като срази социалистите в парламентарните избори в неделя.
Бившият инструктор по карате, който се е научил на политика като телохранител на комунистическия лидер Тодор Живков и премиера Симеон Сакскобургготски (някогашното дете-цар), се зарече да изкорени местната мафия и да спре "раздуването" на бюджетния дефицит, пише още британският всекидневник.
Направеният икономически анализ сочи, че през това десетилетие България е водила твърде хлабава валутна политика за нуждите на една бързорастяща икономика, която има амбициите да достигне европейските, коментира вестникът.
Дефицитът по текущата сметка достигна 25 процента през 2008 г. - най-високата стойност сред 80-те млади пазарни икономики по света, наблюдавани от "Фич рейтингс" (Fitch Ratings). Също както Латвия и България е обвързала националната си валута с еврото, затова и резултатът е също толкова мрачен.
Брутният външен дълг достигна 102 %. Строителният бум излезе извън контрол. Ако можем да ползваме като критерий Латвия, в която процесите се развиват с 11 месеца преднина в сравнение с България, можем да очакваме цените на недвижимите имоти да паднат с 50 процента, съобщава "Дейли телеграф".
Макроикономическата ситуация в България е изключително тежка, смята Ларс Кристенсен, шеф на отдела за новите пазарни икономики в "Данске банк" (Danske Bank). Чуждестранните инвестиции намаляха рязко, а сривът в икономиката се ускори през май и юни. Въпреки че новото правителство е знак за подобрение, не бих отписал варианта за спад на БВП от 15 до 20 процента от най-оптимистичния до най-песимистичния вариант, допълва Кристенсен.
Песимистична прогноза за икономическото бъдеще на България прави и Ханс Редекер, шеф на валутния отдел в "Бе Ен Пе Париба" (BNP Paribas). Според него страната е обречена на жестока дефлация. Безработицата у нас може да достигне 20 процента или повече, от което ще последва социална нестабилност, твърди експертът пред "Дейли телеграф".
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads