0|
4911
|19.07.2010
БИЗНЕС & ТУРИЗЪМ
Еколози: Правят си PR с договорките за газа
Еколози атакуваха днес договореностите между България и Русия по отношение на енергийните проекти. Своите възражения и опасения експертите изразиха на специална пресконференция.
Петко Ковачев от Института за зелена политика коментира случилото в петък и събота в Евксиноград като PR кампания на управляващите, че нещо се постига.
Според него реалният договор с руската страна ще се види догодина, а случилото се във Варна е просто спасяване имиджа на правителството, убеден е екозащитникът.
Ковачев няма съмнение, че тези действия по спасяване имиджа се виждат от Русия и федерацията се възползва от това, за да притиска правителството и да постигне целите си.
Правителството преобръща позициите си, подчерта Ковачев. Той посочи, че уж нямало да се реализира Бургас-Александруполис, а миналата седмица МС увеличил капитала на „Транс - Болкан Пайплайн".
Преговорите с Русия продължават да се водят в пакет, убеден е екологът. "Прословутият гьол", по думите му, пък е бил спазарен между премиерите на България и Русия.
Ковачев припомни също, че правителството търси стратегически европейски инвеститор за АЕЦ "Белене". В същото време Сърбия е в "топли отношения" с руската федерация и ако западната ни съседка е инвеститор в новата АЕЦ, всъщност в проекта "Белене" ще влязат руски капитали.
Петко Ковачев също така е убеден, че АЕЦ "Белене" е поредното поле за разгръщане на корупционни схеми. Според него има заделени 250 млн. евро "за да се раздават", само за да стане централата. "Има и за новата власт", съобщи Ковачев.
До 2030 година България няма да има нужда от такава голяма мощност, коментира от своя страна и Тошко Тодоров от "За Земята". Централата щяла да се обезсмисли в близко бъдеще, заради реализацията на ВЕИ и енергийна ефективност.
Той е категоричен, че проектът „Белене" е заробване на капитали. Досега, по думите му, са дадени 150 млн. евро за консултантски услуги, но само на избрани хора, тъй като не е търсена консултация с научната общност.
Еколозите предлагат и своята визия за развитие на енергетиката у нас. Според тях бъдещето е на ВЕИ.
80% от населението ни страда от енергийна бедност, информира Тодор Славов от "За земята". Енергийна бедност означава, че над 10 % от бюджета на едно семейство отива за енергийно потребление.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads