Експертът Хр. Казанджиев: Бързането с участието на Булгаргаз в турския хъб доказва, че ще се доставя руски газ в България
Въпросът е защо Боташ дава само възможност за ползване на инфраструктурата само на Булгаргаз, както и защо вниманието на София не се насочи към увеличаване на резервирания капацитет в терминала Александруполис, пита експертът.
Припомняме, че по споразумението с турската Botas България ще получава само втечнен газ. Шефката на Булгаргаз отхвърли съмненията, че чрез турската компания страната и ще получава руски природен газ. Тя обаче уточни, че според изискванията на турското законодателство доставените количества газ на терминалите се прехвърлят условно на Botas, а турската компания предоставя количествата на входа на българската газопреносна мрежа.
Регионът Тракия, на границата с България, е мястото, където Турция планира да създаде „глобален хъб“ за газ.
В допълнение към втечнения природен газ, Анкара инвестира в нов капацитет за съхранение и преговаря с Русия и Туркменистан за нови доставки, които биха могли да преминат през Турция към Европа. Потенциалните пречки включват разходи за газопровода, които могат да достигнат милиарди долари и геополитическите търкания между ЕС и Русия.
Държавата трябва да влезе в "Лукойл Нефтохим", за да има ефикасен контрол върху пазара на горива в България, категоричен е Казапджиев.
Моля, подкрепете ни.