Експерти обсъдиха бедността и неравенствата в България
Според Явор Алексиев от Институт за пазарна икономика не трябва да забравяме, че в ЕС (и съответно в България) бедността, която измерваме, е относителна, а не абсолютна.
„В този смисъл тя е индикатор за подоходното неравенство в обществото. Неравенство в България има, и да – то расте, но причината е не някакво масово обедняване, а фактът, че средностатистическият българин забогатява по-бързо от най-бедните в обществото. Ако утре половин милион българи изгубят работата си, относителният дял на бедните ще падне. Това не е мнение, а статистика“, обясни Алексиев.
Участие във форума взе и Султанка Петрова, заместник-министър на труда и социалната политика. Според нея ако искаме да говорим за просперитет и бъдеще на българското общество, трябва да се обърнем с лице към бедността и да поведем битка за повишаване на доходите.
„Това е работа на всички отговорни за доходите на хората - правителство, работодатели, социални системи, но и на самите хора, които трябва да се борят за правата и за бъдещето си - както своето, така и на децата си“, категорична бе тя.
В дискусията участваха още Константин Проданов от АБВ, доц. Георги Бърдаров, заместник-декан на Геолого-географския факултет към СУ и Иванина Донно, изпълнителен директор на българския клон на голяма немска компания.
Експертите се обединиха около твърдението, че ключовите фактори зад бедността в България са два – образованието и заетостта.
Моля, подкрепете ни.