Газът в Европа отново на рекордни цени след спирането на “Северен поток 1”
Единната валута на блока падна с цели 0,7% до 0,988 долара - най-ниското ниво от 2002 г. насам. Европейските акции също се понижиха, като регионалният индекс Stoxx 600 се понижи с 1,4%, германският Dax с 2,6% и френският Cac 40 с 1,8% на сто. Лондонският FTSE 100 се понижи с 0,9 на сто.
На енергийните пазари холандските газови фючърси на TTF скочиха с повече от една трета до цели 284 евро за мегаватчас, покачвайки се обратно към исторически върхове, достигнати над 340 евро преди малко по-малко от две седмици. Всичко това се случва в момент, в който европейските страни се борят с газовия шантаж на Русия и опита на Кремъл да превърне енергийните доставки в оръжие срещу стария континент на фона на продължаващата война.
Швеция и Финландия се състезаваха през уикенда, за да осигурят правителствено финансиране за компании за комунални услуги, които се борят с рязко повишени изисквания за обезпечение на борсите, предупреждавайки, че без намеса енергийните пазари могат да завладеят и потенциално да застрашат по-широката финансова система.
Енергийният сектор на Обединеното кралство предупреди, че производителите на електричество също може да се нуждаят от правителствена подкрепа, пишат от "Financial Times".
Нестабилното начало на седмицата дойде, след като Русия спря за неопределено време потоците на природен газ през газопровода "Северен поток 1“, което допълнително ограничи енергийните доставки в Европа и засили рисковете от рецесия в блока. Руската държавна "Газпром" оправда спирането с техническа повреда.
Министрите на енергетиката на ЕС ще се съберат на извънредна среща в петък, за да обсъдят мерки за овладяване на спираловидните цени на природния газ.
Анализатори твърдят, че последните обрати в енергийния сектор ще повишат залозите за онези политици, които се занимават с политиката на Европейската централна банка. Те също трябва да се срещнат тази седмица. Няколко големи инвестиционни банки, включително JPMorgan, Bank of America и Goldman Sachs, заявиха миналата седмица, че очакват централната банка да повиши лихвите с 0,75 процентни пункта, най-голямото увеличение от 1999 г. насам, докато се борят с рекордна инфлация.
Докато покачването на цените на газа може да влоши ситуацията с инфлацията, то също така помрачава перспективите за икономически растеж.
Моля, подкрепете ни.