Икономист: Цените на енергията няма да спаднат скоро
Сред факторите, повлияли на цените, е и запасяване заради миналата студена зима. Търсенето се повиши. В същото време възникнаха технически проблеми на ключови места.
„Дори при по-доброто диверсифициране на енергийните източници Европа не е изолирана от проблема, а какво да говорим за България, в която 90% от горивото се внася от Русия“, коментира Стайков.
По думите му движението в цените на енергийната борса е продиктувано предимно от износа. Има нужда от реформа в системата, но не това е основната причина за поскъпването, на което сме свидетели.
Шокиращо високите цени на квотите въглероден диоксид влияеха по-скоро през първата половина на 2021 г., но последният голям скок в цените се дължи на природния газ.
Промените в КЕВР са малко изненадващи, смята Калоян Стайков. В система под напрежение подобни промени трябва са да добре обмислени, за да не повишат нестабилността. В настоящата ситуация така и не стана ясна необходимостта от намаляване числеността на комисията. Възникналите въпроси за повод за спекулации и напрежение, допълни експертът.
По думите му поскъпването се очакваше, макар и не толкова драстично. И е могло да се помисли за подпомагане на засегнатите потребители.
Решението за мораториума върху цените е противоконституционно – не може с парламентарно гласуване да се променя норма, приета от КЕВР за определен период. Решението беше взето без анализ и в последствие се зададе въпросът какво следва оттук нататък. Създаде се впечатление, че мораториумът е взет заради смяна на членовете на регулатора, а това е лошо послание.
„Политическото вмешателство в уж независим орган е изключително лошо нещо“, подчерта Стайков.
Моля, подкрепете ни.