Изграждането на АЕЦ “Белене” – мисия невъзможна
От финансовата информационна агенция коментират, че най-бедната страна в Съюза е изправена пред „мисия невъзможна" да довърши централата.
След инцидента във „Фукушима" ще бъдат нужни допълнително над 2 милиарда долара за подобряване на мерките за сигурност, посочва "Блумбърг", като се позовава на доклад на Центъра за балкански и черноморски изследвания в София.
В него се отбелязва, че допълнителните средства ще направят невъзможно продължаването на проекта. Единственият, който би дал пари за завършването на АЕЦ-а, е руската държавна компания „Росатом”.
Междувременно руският в. "Комерсант" цитира изявление на шефа на "Россатом" Сергей Кириенко, че
Русия е готова да финансира стопроцентово строежа на АЕЦ "Белене", независимо че българската страна ще има в него контролен дял.
От друга страна британският "Индипендънт" писа , че 44% от АЕЦ по света са в земетръсни зони или в места, застрашени от цунами като това, което сполетя Япония.
Вестникът се позова на ново проучване от април според което, 76 действащи ядрени електроцентрали в Япония, Тайван, Китай, Южна Корея, Индия, Пакистан и САЩ се намират в крайбрежни зони, смятани за уязвими при цунами.
От общо 442 съществуващи АЕЦ повече от една на всеки десет се намират на места с висок или крайновисок риск от земетресения. Това се отнася за АЕЦ в Япония, САЩ, Тайван, Армения и Словения, сочи проучването на Maplecroft. Експертите са обезпокоени, че много от рисковите централи са в страни, които са далече по-неподготвени от Япония.
Моля, подкрепете ни.