Реклама / Ads
0| 2484 |04.04.2025 БИЗНЕС & ТУРИЗЪМ

Какво крият митичните храмовете в джунглата на Камбоджа?

.
Близо до Сием Реп се намират мистични и все още неразгадани и изследвани напълно постройки. За древните храмове в Ангкор Ват се носят легенди, пишат се книги и се снимат филми. Но нито едно от тях не може да пресъздаде усещането, когато си там. Място, което ви кара да търсите отговори, да се превърнете в един истински изследовател и да опознаете това място от легендите.
 

Ангкор Ват e смятан за най-големия религиозен паметник в света. В миналото Анкгор е била столица на Кхмерската империя. От 9-ти до 13-век империята е заемала почти целия полуостров Индокитай и е била една от водещите сили в Азия. Защо е изчезнала обаче, сигурна информация няма. Със сигурност се знае, че около 15-ти век районът на Ангкор остава пуст. В продължение на повече от пет века, град Ангкор бил нейна столица. Той е основан е в края на 9 век, недалеч от огромното езеро Тонле Сап. Бил величествен мегаполис, по-голям по площ от съвременен Париж и имал почти един милион жители.


.

Градът бил планиран до най-малкия детайл: имал пътища, храмове и силно развита система от канали и водохранилища. Сложната градоустройствена система целяла две неща: да запази Ангкор от наводнения по време на дъждовния период и да осигури вода за дългия сух период.


Храмовете на Ангкор били неговите най-важни средища. Те се използвали не само като религиозни, но също административни и образователни центрове –  нещо  между храм, училище и градска управа. Били също така единствените масивни сгради, защото камъкът бил материал, запазен за боговете и мъртвите. Всички сгради, посветени на живите хора, дори величественият дворец на кхмерския император, били изградени от дърво.


А храмовете били много. Казват, че в разцвета на Ангкор наброявали 1200. Ресурсите за поддръжката на огромните каменни храмове били по-големи дори от тези, необходими за построяването им. Към Та Пром, например, работели над 12 000 души! Сред тях имало танцова трупа от 650 души, 2000 администратори и също толкова учители и ученици. За изхранването на всички тези хора се грижели 66 000 земеделци, отглеждащи ориз. А благодарение на добрата организация, местните добивали по 3 богати реколти на година.


.

Всичко се развива добре, империята расте и преуспява. Но през 15 век хората внезапно изоставят града и той потъва в забрава. Защо? За това ще ви разкажа във видеото на Професия турист.  


Храмовете са естествен декор и за много филми. Проучванията им все още продължават, тъй като има много все още неразкрити в дълбоката джунгла. Дърветата са погълнали сградите, а достъпът до тях е почти невъзможен. Разказаха ни, че при опит да се разчистят от погълналите ги дървета, те започват да се рушат, защото точно тази растителност ги е запазила през дългите години.


Ангкор е едно от местата, което трябва да се види. След него дълго време различни мисли се блъскат в главата ти и те карат да преосмислиш много неща. Едно духовно пътуване в други времена и цивилизации, едно изживяване, което ти носи много.

 

Още за тайнствените храмове гледайте в ПРОФЕСИЯ ТУРИСТ  и се абонирайте за канала ни в YouTube.

 

 

Автор: Адриана Русенова

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 2845 |03.04.2025 Безплатни консултации с ревматолог - проф. д-р Шенол Кобак в София на 12.04.25 г. . 2| 2764 |02.04.2025 Ще вдигнат ли брокерите комисионите? Жилищата отдавна вървят нагоре . 0| 3634 |02.04.2025 Аварийни ВиК услуги . 12| 34548 |01.04.2025 Изхвърлени сме вече от пазара. Нашите телета ги изкупуват албанци и гърци

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads