0|
13139
|16.02.2010
БИЗНЕС & ТУРИЗЪМ
Кризата в Гърция – воденичен камък за българската икономика
България и Румъния са изложени на най-голяма опасност от кризата в Гърция. Рискът идва от политиката на гръцките банки в тези пазари. Това посочват анализатори на американската банка "Морган Стенли" (Morgan Stanley), цитирани от агенция Блумбърг.
Според "Морган Стенли" банките в Гърция ще се стремят да увеличат местните депозити с по-бързо темпо от кредитирането.
При екстремни ситуации банките биха могли да се въздържат от отпускане на нови кредити. Така и без това изпитващите трудности с достъпа до финансиране икономики в Централна и Източна Европа могат да изпаднат в тежка криза с кредитирането, която може да засегне възстановяването им, се казва в доклада на американската банкова група.
Миналата седмица експерти на друга американска банка, "Ситигруп" (Citigroup), заявиха, че България е по-уязвима на опасността от разпространение на гръцката криза от нейните съседки Румъния или Турция, тъй като гръцки банки контролират 28% от пазара в страната.
Те изтъкнаха същите доводи, които посочва и "Морган Стенли", но отбелязаха, че все още няма данни за разпространението на такъв риск в региона и не виждат никакво напрежение на българските капиталови пазари.
Търговските връзки между Гърция и България, Турция и Румъния не са достатъчно здрави, за да имат значително отражение върху растежа на тези страни, посочват експертите.
Според тях България няма да бъде засегната, ако износът й към нейната съседка е до 2,5% от брутния й вътрешен продукт.
Гръцките чуждестранни инвестиции във всяка от тези страни са под 10%, което не е достатъчно, за да създаде голям риск от обединяването на икономическата активност в тези страни, заключават икономистите от "Ситигруп".
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads