2|
6278
|30.09.2010
БИЗНЕС & ТУРИЗЪМ
НСИ обяви "край на рецесията"
Националният статистически институт (НСИ) отчита ръст от 0,5% на Брутния вътрешен продукт за вторите три месеца на тази година. По думите на Мариана Коцева, ръководител на Статистиката, “това означава край на рецесията”.
“Технически, статистически и икономически първият път, когато се регистрира ръст, това означава край на рецесията”, заяви председателят на НСИ.
Мариана Коцева обясни, че в предходните тримесечия не е отчитан ръст на БВП заради методологията, по която са работили българските статистици. “Липсваха ни по-хармонизирана методология за предходните години, преди присъединяването ни към ЕС, за да можем да изчислим такъв ръст спрямо предходно тримесечие. И първият път, когато направихме такива изчисления, се вижда, че имаме ръст от 0,5%. Коцева заяви, че цели 2 години е работено по отделните елементи на тази методология. Но тези положителни данни няма да бъдат включени в доклада на Евростат, защото той не е свързан с БВП, а с бюджетния дефицит”, уточни директорът на НСИ.
“За пръв път от началото на кризата България регистрира положителен ръст на БВП от 0,5%. Той се отчита за второто спрямо предходното тримесечие на 2010 г. Според повечето икономисти това означава край на рецесията в България и се дължи основно на увеличаването на износа". Това заяви премиерът Бойко Борисов, който лично откри 96-та Конференция на ръководителите на статистически служби на страните членки на Европейския съюз в Резиденция “Бояна”.
Борисов изтъкна, че “за всички български граждани и за нас като управляващи тези данни не са достатъчни, за да кажем, че животът ни се е променил. Бих бил по-доволен, ако ръстът не е 0,5, а 5%, но този ръст показва, че работата ни за тази една година е дала резултат и това ни амбицира да продължим напред“, добави Борисов.
Той отбеляза, че тези ревизирани данни за БВП се приемат от неговото правителство „като действителен ръст, защото е изчислен не само за последното тримесечие, но и въз основа на данните за годините преди членството ни в Европейския съюз“. Той уточни, че тази ревизия на методологията е планирана преди две години и не е предизвикана от нашето правителство.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads