Основател на Wikipedia: Интернет се превърна в нещо потресаващо
Основният проблем, според Сангър, са големите социални мрежи в интернет, особено Facebook и Twitter. По думите му тези компании експлоатират личните данни на потребителите, за да печелят пари на цената на „огромно нарушение” на поверителността и сигурността.
„Те могат да оформят вашите изживявания, могат да контролират какво да виждате и кога да го видите, ставате зъбно колело в тяхната машина”, казва той.
Сангър стартира „протест срещу социалната медия” през тази седмица, за да привлече вниманието към своите притеснения. Той публикува в личния си блог
„Декларация за дигитална независимост”, в която посочва, че „огромните дигитални империи” трябва да бъдат заменени от децентрализирани мрежи на независими личности.
Съоснователят на Wikipedia, който понастоящем e директор Информационни технологии в блокчейн енциклопедията Everipedia, не е първият интернет пионер, който атакува огромната доминация на големите технологични компании.
Тим Бърнардс-Лий - създателят на World Wide Web, излезе с документ, в който призовава компаниите да положат повече усилия за защита на поверителността и данните на потребителите.
Изпълнителният директор на Facebook Марк Закърбърг отговори на неспирните критики относно поверителността и сигурността в неговите платформи, като обяви мерки, които ще доведат до криптиране на съобщенията на потребителите в порталите.
Сангър обаче се съмнява, че намеренията на Закърбърг са искрени, като, според него, той злоупотребява с онлайн силата на компанията.
„Интернет нямаше как да е създаден от хора, като Марк Закърбърг или който и да е корпоративен директор днес в Силициевата долина”, казва той. „Те нямаше да са способни, нямат темперамента, те оказват прекалено много контрол. Не разбират цялата идея зад нещата”, смята Сангър.
Въпреки че регулаторите по света започнаха да узряват за идеята, че е необходим повече контрол над големите технологични корпорации, Сангър не е убеден, че регулациите са най-доброто решение за фирми, като Facebook и Twitter.
Според него налагането на регулации ще попречи на нови и малки компании да влизат в интернет бизнеса, което ще облагодетелства именно Facebook и другите гиганти.
Съоснователят на Wikipedia е притеснен и за опитите на правителствата да регулират свободата на словото и съдържанието в интернет.
Правителствата нямат същите интереси като обикновените хора, смята той.
Сангър смята, че най-доброто решение са децентрализираните социални мрежи. Тези мрежи могат, например, да позволяват на хората да публикуват информация онлайн, без да минават през посредничеството на големите корпорации.
Точно както при биткойна, трансферите на пари и разплащания не минават през посредничеството на традиционните банки и финансови компании, така и децентрализираният интернет ще означава, че никоя платформа не може да контролира данните на потребителите.
Идеята среща подкрепата на жадуващите за поверителност в интернет, но има още дълъг път пред себе си, докато се превърне в нещо масово.
„Един децентрализиран интернет, по-свободен интернет, това е причината за създаването на интернет на първо място”, добавя Сангър.
Profit.bg
Моля, подкрепете ни.