2|
4644
|09.09.2009
БИЗНЕС & ТУРИЗЪМ
Потребителските кредити на крачка пред ипотечните
Активността на кредитния пазар у нас през август се запази близка до тази в предходния юли. Част от клиентите предпочетоха да доплатят избрания от тях имот с потребителски, а не ипотечен кредит. Мотивите за този избор са много и потребителите ги отчитат пред значително по-високите лихви, обобщават експерти.
На първо място е възможността да притежаваш парите в брой, независимо от времето на подписване на договора и готовността или характеристиките на имота. Това означава, че имаш пълна свобода на избор на жилище - водещ мотив за купувачите, избрали вече ипотекиран имот с изключително атрактивна цена и добра сделка за онези, които знаят как да се справят с проблема.
Друга група са желаещите да участват на публични продажби, които се нуждаят от средства в брой, както и всички, решили да постигнат най-ниска цена на сделката. В такива случаи при преговорите за цената на имотите, срокът за заплащане и наличието на средствата влияят върху решението на продавача да отстъпва.
Сред останалите мотиви за този на пръв поглед необоснован икономически избор с оглед на по-високите лихви са много по-кратките срокове за отпускане и по-малкия набор от документи, които финансиращата институция изисква. Освен това, ако се налага и имат стабилни доходи, кредити могат да изтеглят и двама или повече членове на домакинството.
По оценка на финансистите всичко това е довело до значителен ръст на средния размер на отпуснатите потребителски кредити. Той достигна 11 369 лв. при среден размер за първото полугодие от 8 462 лева. Най-големият потребителски кредит, изтеглен за покупка на жилище през август е с размер 15 000 евро за срок от 10 години. Това, разбира се, е изключение за конкретен лоялен и доказал се клиент. В общия случай клиентите в София търсят около 10 000 евро за срок от десет години.
Трайно високите лихви по потребителските кредити, заедно с тежките условия за получаване и ниските цени на имотите свалиха средния размер на ипотечните кредити в страната до рекордните нива от 28 567 евро. Европейската валута остава предпочитана от 88% от хората, докато българският лев е избран от едва 12%.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads