Ревизираният План за възстановяване и устойчивост е публикуван за обществено обсъждане
„Последната санкция за поемането на ангажименти с дългосрочен характер, поставени като изискване от европейските служби, ще се очаква от партиите в парламента“, се казва в съобщението му.
Пеканов не пропусна да благодари на „блестящите екипи, които свършиха огромен обем невидима за обществото работа през последните 8 седмици“.
„Механизмът за възстановяване и устойчивост е нов, уникален инструмент на Европейския съюз, който изисква всяко предложение за финансиране на проект да отговаря на точни и строги критерии. Това налага сериозна техническа работа за подготовка и проверка на допустимостта на всеки един от проектите. Министерствата и останалите включени институции участваха активно в работата по Плана - макар че няма и да крия, че проектната готовност, самият експертен потенциал и желанието за реформи не са налице за всички страни“, коментира още вицепремиерът.
„Проведохме десетки срещи и консултации, проверихме всеки фиш и преработихме огромен брой от проектите. За този кратък период от време имаме подготвен План, който отговаря на по-високите ни критерии за целесъобразност при използването на средствата“, смята той.
По думите му Планът за възстановяване и устойчивост ще заложи много приоритетни проекти за страната за следващите години.
„Ако искаме да гарантираме, че той ще се изпълнява, трябва да имаме стабилност и политическо съгласие. Има важни политически решения и те могат да бъдат взети единствено от представители на политическите партии. В дискусиите ни със службите на ЕК остават две важни изисквания, по които не сме постигнали пълен консенсус - по-бърз зелен преход и реформи по отношение на върховенството на закона и доброто управление. Един служебен кабинет не е редно да поема такива значими и дългосрочни ангажименти като, например, тези, засягащи дългосрочното развитие на въглищните региони“, казва още Атанас Пеканов.
„Друга сфера, в която все още предстои да се вземат важни решения, защото има нужда от допълнителни реформи, е правосъдие и върховенство на закона. Въпреки проведените множество срещи и дискусии, някои въпроси остават отворени и трябва да се договорят със службите на Европейската комисия. И двете теми изискват политически и обществен консенсус и следва да бъдат припознати от онези, които ще отговарят за неговото изпълнение, от демократично избраните партии“, допълва той.
„По отношение на останалите сектори, в новата версия на Плана са увеличени средствата за важни пера като образование, здравеопазване и социалната сфера. В Плана са залегнали и нови реформи, отчасти е адресиран проблемът с прекалената консолидация на финансови средства и отделни проекти специално за столицата. Засилена е тежестта на сектор енергетика, за да се отговори на желанията за по-високи амбиции от страна на европейските институции. В голяма част от проектите залягат промени с цел по-добро използване на финансовия ресурс, намерените несъобразни компоненти са премахнати“, обяснява вицепремиерът.
„В следващите дни стратегическият документ е отворен за разглеждане в очакване политическите партии да решат как трябва да изглежда финалната версия на документа, която да подадем към Брюксел, както и в очакване на мнения и коментари от всички заинтересовани страни“, допълва Атанас Пеканов.
Цялата документация по стратегическия документ е публикувана на сайта https://www.nextgeneration.bg/.
Моля, подкрепете ни.