Сделките с имоти щели да спаднат тази година
Намалението няма да бъде драстично, но би било първото движение надолу. Въпреки очакванията за спад на броя сделки и миналата година, всъщност е отчетен ръст, който макар и да не е със същите темпове като за последните няколко години, е в рамките на 4-5%, като в Пловдив, Русе и София е над тази стойност, добави Ганев, предаде Investor.bg. Общо сделките в страната за миналата година са 311 хил.
За 2007 г. цените на имотите в България отчитат среден ръст между 30% и 35%, сочат данните на Форос. В анализа са включени данни за големите градове, курортите и спа дестинации, поясни Ганев. За тази година компанията очаква ръст на цените до 15%. „Такава беше прогнозата ни и за миналата година, но повишението беше по-голямо“, добави той.
През 2007 г. в експлоатация са били въведени над 976 хил. кв. м ваканционни имоти, 350 хил. от които са само в Банско. Към момента в строеж са 3 млн. кв. м, от които 2 млн. са по Черноморието, сочат данните.
Активен е вторичният пазар на ваканционни имоти, като основните причини за това са две. Първата е, че закупените преди няколко години имоти с цел инвестиция сега логично излизат на пазара, а втората е, че купувачите, които са купили имот с цел отдаване под наем, не успяват да постигнат обещаната висока доходност и сега се отказват, коментира Ганев.
Променя се и профилът на купувачите на ваканционни имоти – британците намаляват, докато нараства интересът от страна на руснаци, които обаче не искат да купуват на зелено, а търсят готови имоти. Увеличават се и гръцките клиенти, които купуват главно в Банско и то не с цел отдаване под наем, а за лично ползване, затова често посещават курортния град.
Оформя се и група купувачи от българите, които работят в курортите, които търсят малки апартаменти, най-често тип студио, до 25 хил. евро в по-периферните райони, като сделките са обикновено с кредит. Делът на българските купувачи при ваканционните имоти у нас е около 20-25%. По северното Черноморие пък нараства броят румънски купувачи.
По южното Черноморие (в участъка от Слънчев бряг до южната граница) се предлагат 22-23 хил. единици за продажба, без да се броят бъдещите проекти, каза Ганев. По думите му, ако преди време югът беше катализатор на пазара, тази година обаче може би ще претърпи някои сътресения. Той отправи предупреждение към инвеститорите да внимават дали да стартират проекти в тези райони.
В крайните зони на зимните и летните курорти цените варират между 500 и 600 евро за квадратен метър, а в най-търсените – 1500 – 2000 евро.
Що се отнася до офис площите, в София има 1,25 млн. кв. м в строеж и 930 хил. в проект. Търсенето в столицата е нараснало миналата година с 69%, като нивото на незаетост при площите клас А и B е под 5%. В столицата се търсят офиси над 500 кв. м, често дори около 1000 кв. м, докато в останалите градове почти няма търсене на офиси над 500 кв. м. В Пловдив, Варна и Бургас най-много се търсят офиси до 100 кв. м, както и такива между 150 и 250 кв. м
Продажните цени на офисите в София са до 3200 евро/кв. м, наемните –
между 6 и 27 евро/кв. м, а доходността е 8%. Договори обикновено се
сключват за срок от 3 до 5 години.
Във Варна цените варират от 1000 до 2000 евро/кв. м, наемите – от 6
до 20 евро/кв.м, доходността е 6,5%, а договорите са за 2 години. В
Пловдив продажните цени са около 1100 евро/кв. м, наемните нива – между
5 и 10 евро/кв. м, сроковете на договора – между 2 и 3 години.
В Бургас цените са между 1200 и 1300 евро/кв. м, наемите – 6-15 евро/кв. м, а доходността е 9,6%. Данните са към декември 2007 г.
Пазарът на търговски площи се характеризира традиционно с динамика и силен интерес. Продължава да има недостиг на площи, но се очаква през следващите години това да се промени, като в големите градове може да има повече търсене, отколкото предлагане, каза Ганев. Така например във Варна има проекти за 10-12 търговски центъра, а в София – 20-25. Може би някои от тях ще трябва да преосмислят концепцията си, защото трудно ще могат да работят успешно толкова много молове, смята Ганев.
През миналата година има почти неосезаемо намаление на наемите на големите търговски улици в градовете, в които има молове. Наемите в София варират между 40 и 130 евро/кв. м, в Пловдив – между 30 и 80 евро, във Варна – между 20 и 90 евро, в Бургас – между 25 и 55 евро.
В моловете наемите за квадратен метър в столицата са между 30 и 60 евро, в Пловдив 25-40 евро, във Велико Търново – 7-28 евро, а в Бургас и Русе засега няма завършени проекти.
Средните цени на търговските площи към декември са: в София – 3960 евро/кв. м, в Пловдив – 3500 евро, във Варна – 3700 евро, в Бургас – 2750 евро, в Русе – 1450 евро, във Велико Търново – 1700 евро, в Добрич – 900 евро.
Днес Форос стартира и франчайзинг програма. Размерът на таксите не беше уточнен, но Ганев обясни, че той ще бъде индивидуален според кандидатите. Плановете на компанията са да се постигне 100% национално покритие, а след две години е възможно и разширяване извън България в съседните страни. Frognews.bg
Моля, подкрепете ни.