0|
5148
|05.05.2010
БИЗНЕС & ТУРИЗЪМ
ЕК следи под лупа как се харчат европарите
В Европейския парламент предстои да бъде гласуван доклад, който съдържа препоръка за повече бдителност при отпускане на пари от еврофондовете за България, съобщи БНР.
Документът прави преглед как Европейската Комисия е изразходвала „Бюджет 2008", но включва и критики към нея за начина, по който изготвя докладите по мониторинга на правосъдието и вътрешните работи у нас и в Румъния.
В България все още има слабости и потенциал за нередности в управлението на еврофондовете, гласи проектодокументът, изготвен от комисията по бюджетен контрол.
В него е записано още, че евродепутатите отбелязват решимостта на част от управляващите да разследват злоупотребите и да реформират системата за управление на парите.
Нужно е обаче Европейската Комисия да продължи да упражнява ефективен контрол, както и да прояви максимална бдителност и строгост преди да започне да отпуска на България така наречените междинни плащания, които са около 80 на сто от парите по оперативните програми.
Авторът на доклада - полският евродепутат-социалист Януш Левандовски, коментира, че документът се отнася за Европейската Комисия, а не за България.
„Мненията и препоръките ни са за Комисията - за това как тя процедира с България, посочи той.
Наистина не е лесно да се избегнат определени формулировки, когато става дума за вашата страна, но целта ни не е да съдим България. Ние трябва да се грижим за парите на данъкоплатците, Европейската Комисия - също, обясни Левандовски.
По думите му Комисията е длъжна да подаде ръка на страната предварително и да предотврати нередностите. За това е и моя доклад - за Комисията, която не свърши работата си достатъчно добре, изтъкна авторът на документа.
Според доклада на Януш Левандовски това важи и за правосъдието и вътрешните работи. Там е записано, че във вида, в който се изготвят сега, докладите на Европейската Комисия не дават ясна представа какво е постигнато. Поради тази причина евродепутатите настояват за ясни индикатори за количество и качество на законовите и административни мерки срещу корупцията и измамите.
В документа има и отделен текст - за АЕЦ „Козлодуй". В него се посочва, че липсва прозрачност как са отпускани компенсациите за спрените реактори. Отправено е искане към Европейската Сметна Палата да извърши проверка.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads