Реклама / Ads
14| 8541 |07.07.2018 БИЗНЕС & ТУРИЗЪМ

Софиянски: Докато ние правим Форум, Сърбия строи магистрали с китайски инвестиции

.
Източник: БГНЕС
Закъснели сме. Докато ние правим форум, Сърбия строи магистрали с китайски инвестиции. Така Стефан Софиянски коментира форума 16+1 - Седмата среща на ръководителите на правителствата на страните от Централна и Източна Европа и Китай, който сега се провежда в София
 

Аз съм против манталитета на това управление и против ниския стандарт на българина, каза още Софиянски пред БНТ.

 

България имаше един приоритет и тя изпусна да го наложи - това беше да махнем границите на Шенген. Да го няма този механизъм. Това стана ясно от думите на бившия служебен премиер и бивш кмет на София Стефан Софиянски. Той е категоричен, че европредседателството на България е било: ”абсолютно сбъркано”.

 

Според него, влизането в еврозоната не е и не може да бъде самоцел. Като член на ЕС ние трябва да гоним стандарта на другите европейски страни, но за съжаление правителствата след 2007 г. не са могли да направят така, че еврозоната да е средство за преодоляване на ниския стандарт на живот и бедност. Дори България да влезе в еврозоната - това дали ще оцелее там, съвсем не е сигурно, съмнява се Софиянски.

 

По думите му, през 2009-2010 г. България имаше много тежък спад на Брутния вътрешен продукт (БВП). От тогава ние не можем да излезем от него. Имаме слаб, недостатъчен ресурс. До това доведе слабата работа на правителствата на Станишев и Борисов.

 

Той е поддръжник на излизането на България от валутния борд. По думите му, българският лев сега е подценен. Националната ни валута има възможности на базата на държавния резерв да се мери с еврото, каза Софиянски и припомни, че през месец март 1997 г. влязохме във валутния борд.

 

Да дадем автономия на БНБ да определя курса на лева спрямо еврото, призова Софиянски и призна, че това ще натовари бизнеса, за което е необходим икономически растеж.

 

В същото време бившият служебен премиер призна, че българският пенсионер ще бъде 10 пъти по-ниско от гръцкия, който дори при криза получава по-висока пенсия.

 

Аз съм против манталитета на това управление и против ниския стандарт на българина. Високият икономически растеж ще доведе до по-голям растеж на еврото, каза Софиянски.

 

Стефан Софиянски призна и грешките, допуснати от управляващите на България - грешка беше продажбата на ЕРП-тата, банковата система, каза той.

 

Изпуснаха два много сериозни възможности България да се върне в някои сектори - първо загубата на КТБ. Фалитът на тази банка стана по времето на Орешарски, Близнашки и Борисов. КТБ трябваше да бъде оздравена по пътя на одържавяване и трябваше да бъде обединена с ББР и да имаме мощна национална банка. Вместо това по споразумение политическо фалирахме КТБ и изпуснахме тази възможност.

Второто - при положение, че ЧЕЗ иска да се оттегля, трябваше да намерим механизми да влезем в това дружество. Не само че не задържахме КТБ, а и продадохме Общинска банка. Тя можеше да бъде ползвана с добра инфраструктура. Това са грешки, призна Софиянски.

 

Относно форума 16+1 - Седмата среща на ръководителите на правителствата на страните от Централна и Източна Европа и Китай, който сега се провежда в София, Софиянски заяви, че сме закъснели. Докато ние правим форум, Сърбия строи магистрали с китайски инвестиции. В продължение на години Китай поддържаше ръст на БВП между 8 и 10 % ръст на БВП, допълни Софиянски.

 

 

 

 

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 1| 7232 |19.07.2017 Правим Вертикален газов коридор заедно с Румъния, Гърция и Унгария . 5| 5936 |09.06.2016 Борисов към бизнеса: Ние ще се оправим, ама вие няма да можете . 3| 5544 |07.10.2015 Правим писти за джигити и гонки като в Гърция . 14| 6699 |17.08.2015 Георгиева: Правим план ала Юнкер, за да освободим инвестиционен интерес

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
НАЙ-ЧЕТЕНИ
Реклама / Ads