0|
6381
|28.04.2010
БИЗНЕС & ТУРИЗЪМ
Световни асове в туризма борят кризата в бранша
За първи път днес и утре България e домакин на Комисията за Европа към Световната организация по туризъм. Акцент на форума ще бъде отражението на икономическата криза върху туристическия отрасъл, както в световен мащаб, така и в България.
Това е една от първите прояви на новия генерален секретар на Световната организация по туризъм (СОТ )- представителят на Йордания г-н Талеб Рифай.
На сесията на Комисията за Европа към СОТ, която ще се проведе в столицата, ще бъдат дискутирани различни проблеми, свързани с световната икономическа криза и нейното конкретно отражение върху туристическия отрасъл, както в световен мащаб, така и в България.
В резултат на кризата СОТ създаде през октомври 2008 г. специален Туристически съвет за възстановяване, който е натоварен да прави пазарен мониторинг, да подпомага обмена на информация и добри практики, да събира и разпространява данни за прилагани правителствени мерки и др.
Кризата прекрати и тенденцията за ръст на туризма в БВП, като очакванията бяха през 2009 г. да бъде отчетен спад до 2% в световен мащаб. Лошата конюнктура в отрасла се отрази най-силно върху пътуванията до далечни дестинации, дестинациите с ограничена структура на продуктите и слаба диверсификация на услугите.
За България тези негативни тенденции се изразяват в спад на приходите от туризъм с 0.7% през 2009 г. спрямо 2008 г.,
спад на цените на основни туристически услуги до 20% за различните дестинации и други.
Тема на дискусиите в рамките на сесията се очаква да бъде и създаването на Национална туристическа организация в България, определянето на туристическите райони и изграждането на национална система за туристическа информация в страната.
Участниците в дискусиите ще обменят мнения по формата на публично-частното партньорство, взаимодействието на бранша с администрацията, финансирането на сектора, създаването на единен модел за национална туристическа сигнализация, данъци и такси в туризма и други.
Очаква се да бъде обсъден и въпросът за въвеждането на Сателитна сметка в туризма у нас. Целта на този инструмент е да могат да се следят по електронен път всички компоненти, свързани с туристическия сектор - брой хотели и нощувки, туристически разходи на населението, недостиг или излишък на почивни бази и други. По този начин ще може да бъде направена реална оценка на значението на туристическия отрасъл за страната.
СОТ, координирано с Евростат, е водещата организация в областта на туризма, ангажирана с въвеждането на Сателитната сметка. В България институцията, отговорна за това, е Националният статистически институт.
Световната организация по туризъм (СОТ) е специализирана агенция към ООН и е водеща международна организация в сферата на туризма. Основната й дейност е да развива и насърчава туризма, който се счита за най-голямата индустрия в света. Дейността на СОТ е съсредоточена в области, които допринасят за икономическото развитие на държавите и международното разбирателство, развитието на човешките ресурси, качеството на туризма, осигуряването на заетост в отрасъла, статистика и икономическо измерване на туризма, проучване на пазара и реклама, нови информационни технологии, комуникация и документация. В организацията членуват 161 държави и територии и повече от 390 асоциирани членове от туристическия бизнес, университети, туристически сдружения и местни туристически власти.
Комисията за Европа включва 45 страни-членки, а Ватикана е със статут на наблюдател. България е член на Световната организация по туризъм от 1976 г. През м.г. България бе избрана за член на Изпълнителния съвет и на Програмния комитет на организацията.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads